Geri Dön
ErzurumTKDK, OLTU VE NARMAN İLÇELERİNDE YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI

TKDK, OLTU VE NARMAN İLÇELERİNDE YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI

TKDK, OLTU VE NARMAN İLÇELERİNDE YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Erzurum İl Koordinatörlüğü köylerle beraber ilçelerde de toplantılar düzenliyor. Yakutiye‘den sonra Oltu ve Narman ilçelerinde çiftçi ve potansiyel yatırımcılara yönelik destekler hakkında bilgi sunuldu.
Oltu ilçesinde gerçekleşirken katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya 100 civarında vatandaş katıldı. Toplantı Oltu Kaymakamlığı Toplum Merkezinde yapıldı. Bu toplantıya çiftçi ve yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık Oltu İlçe Müdürü Murat Yılmaz, Oltu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Yüksel ve Muhtarlar Odası Başkanı Nuh Bektaş’ın yanı sıra mahalle ve köy muhtarları ile çiftçi ve yatırımcılar katıldı.
İkinci toplantı ise Narman ‘da gerçekleştirildi. Toplantı Belediye kültür Merkezinde yapıldı. Her iki toplantıda da katılımcılara, TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü İletişim Uzmanı Samet Dalmış tarafından IPARD II Programı destekleri hakkında bilgiler verildi.
Dalmış, süt Hayvancılığı, besi hayvancılığı, kırmızı ve kanatlı eti üreten işletmeler, yumurta tavukçuluğu, kesimhane, parçalama, işleme tesisleri, mandıra, süt toplama merkezleri, kırsal alanlarda kurulacak otel, restaurant, lokanta, yüzme havuzları, aquaparkların desteklenmesi, arıcılık, tıbbi aromatik ve süs bitkileri yetiştiriciliği, kültür balıkçılığı, enerji yatırımları gibi konularda bilgiler aktardı.
Minimum destek oranının yüzde 50 olduğunu hayvancılık yatırımlarında ise desteklemelerin yüzde 70’e kadar ulaştığını aktaran Samet Dalmış, “Bu desteklemelerdeki temel amaç, küçük ve orta ölçekli tarımsal işletmelerin desteklenmesidir. Bu desteklemeler kredi değildir. Herhangi bir faiz, KDV ve geri ödemesi söz konusu değildir. Yatırımcılarımızın bu fırsatı değerlendirmeleri en büyük arzumuzdur” dedi.
Toplantının son bölümünde İletişim Uzmanı Samet Dalmış, katılımcılara TKDK desteğiyle hayata geçirilmiş projelerden örnekler vererek çiftçi ve yatırımcıların sorularını cevaplandırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber