Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin üstün yetenek sınavına 8 ilden 608 öğrenci katıldı

Anadolu Üniversitesi’nin üstün yetenek sınavına 8 ilden 608 öğrenci katıldı

26.12.2023 - 19:00 | Son Güncellenme:

Anadolu Üniversitesi’nin üstün yetenek sınavına 8 ilden 608 öğrenci katıldı

Anadolu Üniversitesi’nin üstün yetenek sınavına 8 ilden 608 öğrenci katıldı

ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR’de Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÜYEP) tarafından 5. sınıf öğrencilerine yönelik sınavına 6 ilden 608 öğrenci katıldı.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen sınava bu senede ilgi yoğun oldu ve Eskişehir’in yanı sıra 8 farklı ilden 608 öğrenci katılım gösterdi. Anadolu Üniversitesi ÜYEP Müdürü Doç. Dr. Fatih Karabacak, program kapsamında temel olarak matematik ve fen alanlarında yetenekli öğrencilere eğitim verdiklerini ifade ederek, “Bu sene de bu alanlarda kendine güvenen toplam 608 öğrenci tanılama sınavımıza başvurdu. ÜYEP, öğrencilerin yeteneklerini keşfettikleri, kendilerini geliştirme olanağı buldukları eğitsel ve aynı zamanda birbirine benzer öğrencilerin buluşabildiği sosyal bir ortam. Bu nedenle yoğun ilgi görmekten ve bu çocuklarla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Programımıza ilgi gösteren öğrencilere, ailelerine ve ÜYEP ekibinde yer alan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

ÜYEP NEDİR?

Anadolu Üniversitesi ve TÜBİTAK desteğiyle Anadolu Üniversitesi Üstün Zekâlıların Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından 2007 yılında program olarak kurulan ÜYEP, 2014 yılında uygulama ve araştırma merkezine dönüştürüldü. Kapsam olarak Türkiye’deki ilk ve tek program olma özelliğini taşıyan merkezin genel amacı zeka, üstün zeka ve yaratıcılık alanlarında bilimsel araştırmalar yürütmek, zeka ölçümleri yoluyla üstün yetenekli öğrencileri tanılamak ve öğrencilerin entelektüel potansiyellerini en üst düzeye taşımalarına yardımcı olacak farklılaştırılmış eğitim ve rehberlik hizmetleri sunmak. ÜYEP, öğrencilerin yeteneklerini keşfettikleri, kendilerini geliştirme olanağı buldukları eğitsel ve sosyal bir ortamdır. (DHA)