Geri Dön
EskişehirBAKAN AVCI ÇOCUK OYUN VE OYUNCAKLARI KURULTAYINDA AŞIK ATTI

BAKAN AVCI ÇOCUK OYUN VE OYUNCAKLARI KURULTAYINDA AŞIK ATTI

BAKAN AVCI ÇOCUK OYUN VE OYUNCAKLARI KURULTAYINDA AŞIK ATTI

Eskişehir’de düzenlenen 1. Uluslar arası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı’na katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte aşık attı.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen kurultaya katılan Bakan Avcı, bilge bir şairin geleceğin alın yazısının çocuklara bağlı olduğunu ifade ettiğini anımsattı. Geleneksel oyun kültürüne yeniden dönüldüğünü ifade eden Bakan Avcı, “Biz çocukları kendi çizgimize çekmeye, onları kendi hedeflerimiz doğrultusunda yönlendirmeye pek meraklıyız. Doğru olan bizim çocuklara tabi olmamız, onların dünyasından ilham alarak çocukluğa dair perspektifler geliştirmemizdir. Çocuklarımızın bir şey yapamaya uğraşırken onların zengin dünyalarını kısıtladığımızın farkına varamıyoruz. Oyunlarını ellerinden alıyoruz, oyun için onlara yeterli zaman ve alan bırakmıyoruz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok başarılıyız. Oyuncaklarınsa hızla değişmesine, azalmasına ve nitelik değiştirmesine şahit oluyoruz. Bundan 30-40 yıl önce bir söğüt dalı, teneke bir kutu çocuklara sonsuz mutluluk veren birere oyuncakken, bugün pahalı teknolojik araçlara mahkum edilmiş çocuklarımız oyun ve oyuncak evreninin zevkli ve renkli dünyasından mahrum kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak son yıllarda geleneksel çocuk oyunlarının okullarımızda daha fazla tanınmasına yer açmak için bir dizi çalışma yaptık. Okul bahçelerimizi yeniden düzenledik, düzenliyoruz. Milli eğitim müdürlüklerimiz geleneksel çocuk oyunları festivalleri düzenliyor. Okullarımız bu alanda kendi içlerinde yarışmaları yapıyorlar. Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüzün sürdürdüğü ‘Çık Dışarı Oynayalım Projemiz’ var. Bu alanda bir farkındalık oluştuğunu, geleneksel oyun kültürüne adım adım yeniden dönüş sağladığımızı ifade edebilirim” dedi.
İnsanın gerçek evreninin çocukluk olduğuna değinen Bakan Avcı, “Çocukluğu bir bütün olarak kabul etmek ve çocuğun zihin ve ruh dünyasına uygun bütüncül davranışlara yaklaşımlar inşa etmek mecburiyetindeyiz. ‘Bir insanı al, onu çöz çocuk olsun’ diyen şairin işaret ettiği gerçeğe saygılı olmak ve buna göre düzenlemeler yapmak gerektiğinin farkındayız. Bu alanda atılan adımları çoğaltmak, yaymak ve sistemli bir hale getirmek zorundayız. Çocuklarımızın ve torunlarımızın oyuncaklarına olan düşkünlüğümüz de gösteriyor ki, insanın gerçek evreni çocukluktur” ifadelerini kullandı.
Ardından konuşan Vali Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası çocuk oyun ve oyuncakları konusunda oluşturulan projenin çocuklar için eğitim için ortak milli bilinç oluşturulması noktasında çok önemli bir proje olduğundan söz ederek programda emeği geçenlere teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından Bakan Avcı, Vali Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve beraberindeki heyet, eski yıllarda çocukların sıkça oynadığı ‘Aşık Atma’ oyununu davetliler önünde gerçekleştirdiler. Bakan Avcı, yaptığı 3 atışta da başarılı olamadı.
4 gün sürecek olan kurultayın açılış programından ayrılan Bakan Avcı, daha sonra Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergiyi gezdikten sonra üniversiteden ayrıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber