Geri Dön
GaziantepPROF. DR. HİKMET Y. CELKAN İÇİN ‘EMEKLİLİK VE PLAKET TÖRENİ’ DÜZENLENDİ

PROF. DR. HİKMET Y. CELKAN İÇİN ‘EMEKLİLİK VE PLAKET TÖRENİ’ DÜZENLENDİ

PROF. DR. HİKMET Y. CELKAN İÇİN ‘EMEKLİLİK VE PLAKET TÖRENİ’ DÜZENLENDİ

Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Y. Celkan’ın emekliliğe ayrılması nedeniyle, Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda ‘Emeklilik ve Plaket Töreni’ düzenlendi.
Törenin açılışında konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Prof. Dr. Celkan’ın eğitim camiasında 40 yılı aşkın bir süredir hizmet verdiğini belirterek, “Eğitim dediğimiz zaman hepimizin çok şey söyleyeceği, bu ülkenin en çok muhtaç olduğu şey. Bu anlamda da emek verenlerin emeklerini kutsamak ve bir kere daha yâd etmek bizim için bir vazifedir. Çünkü bu ülkenin olmazsa olmazı. Bu güne kadar da hep ıskalanmış, maalesef hakkıyla yerine getirilememiş bir alan olarak eğitimde yüreğiyle, kafasıyla emek verenleri de unutmamak gerekir. İşte Hikmet Celkan öyle bir isim” diye konuştu. Prof. Dr. Coşkun, Prof. Dr. Celkan’ın, sadece Gaziantep’te değil, Adıyaman’da, Malatya’da, Kilis’te birçok ilde hem idarecilik, dekanlık hem de eğitim alanında oldukça emekleri olduğu ifade etti.
Prof. Dr. Hikmet Celkan’a günün anısına plaket takdim eden Prof. Dr. Coşkun, “Eşi Kamile hanımla birlikte mutlu, şen, etrafına pozitif enerji dağıtan, doğru, iyi, biz eğitimcilerin gözünde idol olabilecek bir kişiliktir. Bu güne kadar da hep olumlu izlenimler bırakmış ve üniversitemize çok büyük hizmetler yaptı. Tüm eğitim camiası, akademisyenler, personeller adına kendisine şükranlarımızı arz ediyorum. Üniversiteden yaş haddi nedeniyle ayrılıyor ama her zaman burası evi. Üniversitemiz bütün alanlarıyla kendisine açık” diyerek sevdikleriyle sağlıklı, mutlu güzel bir gelecek diledi.
46 Sene üç aylık bir maratonu sonuçlandırdığını ve yasanın öngördüğü hükümle emekli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hikmet Celkan, “Devletimize helal olsun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizi barındıran, maaş veren, koruyan yüce bir varlıktır. Elimizden geldiğince devletimize, milletimize, çalıştığımız kurumlara faydalı olmaya, yapabileceğimizin en iyisini vermeye gayret ettik. Tabi kimse mükemmel, kusursuz değil. Eksiklerimiz, kusurlarımız olmuş olabilir. Ama özellikle bir eğitimci, sosyolog olarak kişiler arası ilişkilerde kurum içi ilişkilerde daima ast üst münasebetlerinin, hiyerarşinin, kanunun öngördüğü hükümler çerçevesinde kalarak üzerimize düşeni hakkıyla yapmaya gayret ettik” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Celkan, “Öğrenciler bizim velinimetimizdir. Hayatımız boyunca onlara bir şeyler vermeye, öğretmeye, faydalı olmaya çalıştık. Öğrencilerimize faydalı olmak demek, mesleğimize, ülkemize, milletimize faydalı olmak demektir. Mümkün mertebe meslek hayatımda dürüst olmaya, eşitlik ilkesini bozmamaya, kimsenin hakkını öbürüne geçirmemeye, kimseye haksızlık etmemeye büyük itina gösterdim” diye konuştu.
Gaziantep Üniversitesi’nde çalışmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Prof. Dr. Celkan, akademik ve idari personeli tanımaktan, onlarla iyi ilişkiler içerisinde olmaktan çok mutlu olduğunu, Gaziantep’te yaşamaktan, Gaziantep Üniversitesi’nde çalışmaktan her zaman iftihar ettiğini vurguladı.
Kuruluşundan beri bulunmuş olmanın getirdiği avantajla herkesi tanıyor olmaktan dolayı bu törenlere katıldığını belirten GAÜN Eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Filiz ise “Bazı insanlar vardır, yüzüne bakarsınız, sanki onu yıllardan beri tanıyorsunuzdur. Bazı insanlar vardır, uzun sene beraber olmuşsunuzdur onları hiç tanımamış gibisinizdir. İşte Hikmet Beyin bende bıraktığı intiba buydu. Hikmet beyi çok önceden tanıyor gibiydim. Beraber çalıştığımız, mesai arkadaşlığı yaptığımız dönemde hep böyle değerlendirdim” diyerek toplantıyı düzenleyen, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yrd. Doç. Kürşat Korkmaz’da, Prof. Dr. Celkan’ın ilk öğrencilerinden birisi olduğunu ve kendileri için hocadan daha çok abi olduğunu belirterek, Prof. Dr. Hikmet Celkan için, öğrencilerinin, sevenlerinin katkılarıyla birer makale vermeleri ve bir armağan kitabı çıkarılmasını istedi.
Törene, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GAÜN Eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Filiz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Cahit Bağcı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Yaşar Gündoğdu, GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Elbeyli, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber