GaziantepŞahinbey'de Geri Dönüşümle 284 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtardı

Şahinbey'de Geri Dönüşümle 284 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtardı

07.01.2018 - 14:37 | Son Güncellenme:

.

Şahinbeyde Geri Dönüşümle 284 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtardı

Şahinbey Belediyesi, doğal kaynakları korumak ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla başlattığı geri dönüşüm çalışmaları kapsamında 2016 Mart ayından bugüne kadar toplamda 39 bin 661 ton karışık ambalaj atığı toplayarak 284 bin 353 adet ağacın kesilmesi önlendi.
Şahinbey Belediyesi değerlendirilebilir atıkları geri dönüşüme kazandırmak için harekete geçti. Şahinbey Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında ilçe genelindeki anaokulu öğrencilerinin ve esnafın yanı sıra kapı kapı dolaşarak vatandaşlara geri dönüşümle ilgili bilgilendirmede bulundu. Bir ay boyunca 36 mahallede her eve giren Şahinbey Belediyesi ekipleri, ’Geri dönüşümü ve geri dönüşümün faydalarını anlatarak çalışmalarını sürdürdü.
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, geri dönüşüm konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek, “Geri dönüşümde öncelikli amacımız, evlerde tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrıştırılarak sağlıklı bir geri kazanım sistemini oluşturmak ve bu sayede milli servetin çöpe gitmesine engel olmaktır. Geri Dönüşüm ekiplerimiz tarafından konut girişlerine etiket yapıştırılarak biriktirilen ambalaj atıklarının toplanacağı gün ve saat belirtilmekte ve dağıtmış olduğumuz geri dönüşüm poşetleri toplanarak yeni poşet dağıtımı yapılmaktadır" dedi.
Tahmazoğlu, geri dönüşüm projesi sayesinde birçok alanda önemli tasarrufların sağlandığına dikkati çekerek, “2016 Mart ayında başladığımız Geri Dönüşüm Projemizde bugüne kadar toplamda 39 bin 661 ton karışık ambalaj atığı toplandı. Bu sayede; Toplanan kağıt atıkların geri dönüşümü ile 284 bin 353 adet ağacın kesilmesi önlendi. Bu kağıtların geri dönüşümde kullanılması ile 68,5 milyon kwh enerji ve 535 bin metre kare su tasarrufu sağlandı. Kesilmekten kurtarılan ağaçlar sayesinde 20,4 milyon kişinin 1 günlük oksijen ihtiyacı karşılandı. Aynı zamanda 6,3 milyon kg CO doğadan temizlenmiş oldu. Toplanan cam şişelerin geri dönüşümüyle 18 bin 390 litre petrol tasarrufu sağlandı. Plastik atıkların tekrar kullanılması ile 314 milyon kwh enerji tasarrufu sağlanmış oldu” diye konuştu.