Geri Dön
GaziantepTÜRK TIP ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ 2015 KURULTAYI START ALDI

TÜRK TIP ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ 2015 KURULTAYI START ALDI

TÜRK TIP ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ 2015 KURULTAYI START ALDI

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleşen, yaklaşık 400 tıp öğrencisinin katıldığı ve 4 ile 6 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak olan Türk Tıp Öğrenciler Birliği (TürkMSIC) 2015 Kurultayı start aldı.
Tıp Öğrenciler Birliği, siyasi veya dini herhangi bir amaç olmaksızın, tüm Türkiye’deki tıp öğrencilerini temsil etmeyi ve onları geliştirmeyi gaye edinen, kar amacı gütmeyen köklü bir kuruluş olarak biliniyor. Türkiye’de 58 tıp fakültesinde üye yerel temsilcileri yer alırken, 30 binden fazla tıp fakültesi öğrencisinden oluşan bir ağa sahip.
Kuruluşun açılış programına GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Türk Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı Tuğba Akçaoğlu, Organizasyon Komite Başkanı Deniz Demir, GAÜN Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Vedat Davutoğlu, GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Mustafa Bayram ve farklı illerden gelen 400 tıp öğrencisi katıldı.
Kurultayın açılış konuşmalarını yapan Organizasyon Komitesi Başkanı Deniz Demir, “Bizlerin kişisel gelişim ve kimlik hayatı, bir tıp öğrencisi için gerekli olan bilimsellik adına katkılar sağlayacak bu organizasyonda sizleri ağırlamak bizler için bir onurdur” dedi.
Türk Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı Tuğba Akçaoğlu, Gelişim platformu olarak arzuladıkları birliğin mutfağı olarak, Türk Tıp Öğrencileri Birliği 2015 kurultayını mutfağıyla ünlü Gaziantep şehrinden açmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Akçaoğlu, Gaziantep’in, dünyanın en büyük tıp organizasyonuna ev sahipliği yaptığını söyleyerek, “Kendi tıp eğitimi üzerine konuşabilen, tıp öğrencileri yetiştiren, değişen sağlık politikalarından yurt dışında eğitim olanaklarına kadar çok çerçevede, tıp öğrencilerine kendilerine iyileştirme veren, birlikleri sayesinde bugün Türkiye’nin dört bir tarafında 400 tıp öğrencisinin burada bizlerle. Bizim bu kurultayda en büyük hedefimiz bu kurultayda en büyük şekilde fayda görmek. Bu kurultaydan çıkan fikirler bize ait olacak” şeklinde konuştu.
GAÜN Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Vedat Davutoğlu, “Sağlığın son döneminde sağlıkla ilgili kelimelerle ilgili biraz malzeme olması hasebiyle dertleşmek isterdim. Ama görülüyor ki bu muhteşem organizasyon zaten bu süreçte bu dirilişi fazlasıyla yaşatacak ümidi sağlıyor” ifadelerini kullandı.
GAÜN Rektörü Yavuz Coşkun ise tüm öğrencileri kutlayıp, onlardan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Rektör Coşkun, kurultaya ilk defa katıldığını açıklayarak, “Birlikte olmaktan sizleri, tüm mühendislik, tıp fakültesi mensubu öğrencilerimizi Gaziantep’ten ağırlamaktan çok memnunum. Kongre tertip etmenin bir organizasyonun, toplantını neden zorunlu olduğunu, nedeninde iki ayrıntının önemli olduğunu, bu anlamda da hakikaten bütün özverileri için, emekleri için, yoğun çabaları için ben bu gençlere canı yürekten teşekkür ediyorum. hele bir hekim sıfatıyla, hele de bir üniversitenin sadece yüksek bir lise değil, üniversitenin insanlara birer diploma veren sıradan yerler olduğu anlayışıyla değil, fakat insanı bütün yönleriyle ele alan, insanın tekamülünü, o genç insanın her alanda kendi alanda yetiştirmesini sağlayacak iklimi tesis eden, hemşire insana tesis eden, insanı değen ve insanı odak alan, ister mühendis, ister matematikçi ol, temel anlayışı bu olan üniversite anlayışıyla başından beri hareket ediyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber