Geri Dön
GiresunKORAMİRAL ŞÜKRÜ OKAN TİREBOLU'DA ANILDI

KORAMİRAL ŞÜKRÜ OKAN TİREBOLU'DA ANILDI

KORAMİRAL ŞÜKRÜ OKAN TİREBOLU'DA ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk donanma komutanı Tirebolulu Koramiral Şükrü Okan, ölümünün 57. yılında Giresun’un Tirebolu ilçesinde Kahramanlar Parkı’nda düzenlenen törenle anıldı.
Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) öncülüğünde Tirebolu Kahramanlar Parkı’nda düzenlenen anma törenine, Tirebolu Kaymakam Ömer Lütfi Yaran, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, Garnizon Komutanı Per. Binbaşı Selim Çiftçi, TİRDEF Yönetim Kurulu Üyesi Talat Öztürk, Tirebolu CHP İlçe Başkanı Mehmet Eraslan, Tirebolu Belediyesi Başkan Vekili Salih Yıldız, Tirebolu Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Çamur, TİRDEF Tirebolu Temsilcileri Ahmet Durmuşoğlu, Ecz. Mehmet Yılmaz, CHP Tirebolu Belediye Meclis Üyeleri Süleyman Toptepe, Cemil Çalık, CHP Tirebolu İl Genel Meclis Üyesi Adayı Temel Cırıt, AK Parti Tirebolu Belediye Başkan Adayı Abdullah Karapıçak, Tirebolu Dumlupınar İlkoklu Öğrencileri ve Tirebolulular katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende TİRDEF Tirebolu Temsilcisi Ahmet Durmuşoğlu günün anlam ve önemi anlatan bir konuşma yaparak Koramiral Şükrü Okan’ın hayatından bir anekdot anlatmasıyla anma töreni son buldu.
Eş zamanlı olarak Koramiral Şükrü Okan TİRDEF tarafından düzenlenen törenle İstanbul Sahrayıcedid'de bulunan mezarı başında da anıldı. Törenden sonra Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
KORAMİRAL ŞÜKRÜ OKAN KİMDİR?
Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine "Okan" soyadı verilen Amiral Şükrü Okan, denizci bir ailenin çocuğu olarak 1880 yılında Giresun’un Tirebolu İlçesi Hamam mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimi de Tirebolu'da tamamlayan Okan, Deniz Kuvvetlerine katılmış ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk harp filosu ve donanma komutanlığı rütbesine kadar ulaştı. 18 Şubat 1957 tarihinde İstanbul Erenköy'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Amiral Okan, İstanbul Sahrayıcedid kabristanına defnedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber