Geri Dön

Amik Ovası’nda kanallarda sıkışan 40 bin balık kurtarıldı

Amik Ovası’nda kanallarda sıkışan 40 bin balık kurtarıldı

Amik Ovası’nda kanallarda sıkışan 40 bin balık kurtarıldı

Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI (Hatay), (DHA)- HATAY'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü görevlileri, aşırı sıcaklar nedeniyle Amik Ovası'ndaki sulama kanallarında sıkışan yaklaşık 40 bin yavru balığı kurtararak, su kaynaklarına bıraktı.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmada, bu yıl kent genelinde yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle su altında kalan Amik Ovası'na, bölgedeki akarsulardan giren balıkların yumurtladığı belirlendi. Yavru balıklar, artan sıcaklıklarla birlikte suların çekilmesiyle sulama kanallarında sıkıştı. Ekipler, sıkışan yavru balıkların kurtarılması için çalışma başlattı.
3 GÜNDE 40 BİN BALIK KURTARILDI
Sulama kanallarında çalışma gerçekleştiren Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, 3 gün içerisinde 40 bin yavru balığı sıkıştıkları yerden kurtararak su kaynaklarına bıraktı. Balıklarla beraber kurbağalar, yengeçler ve su yüzeyine çıkan diğer canlıların da kurtarıldığı bildirilen çalışma kapsamında, ovada bulunan derin kanallarda sucul canlıların olup olmadığına dair keşiflerle kanal ve arklarda sıkışan yavru balıkların kurtarılmasına devam edileceği kaydedildi.

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber