Geri Dön
EğirdirEğirdir'de elma hasadı başladı

Eğirdir'de elma hasadı başladı

Eğirdir'de elma hasadı başladı

Eğirdir'de elma hasadı başladı

 

Kemal ERBEN/EĞİRDİR, (DHA) - ISPARTA'nın Eğirdir ilçesinde elma hasadı başladı. Bu yıl ilçede 400 bin ton rekolte bekleniyor.

Türkiye'nin elma üretim merkezlerinden Eğirdir'de hasat dönemi başladı. Isparta genelinde bu yıl 1 milyon ton rekolte beklenirken, Eğirdir'de ise rekolte beklentisi 400 bin ton oldu. Elmada firenin önüne geçebilmek için Eğirdir Kaymakamlığı, Eğirdir Belediyesi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışma başlatarak hasada girecek üreticiler ve elma işçilerine yönelik bilgilendirme eğitimleri planladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen ve ziraat yüksek mühendisleri hasat yapılan bahçelere giderek elma toplarken uygulanması gereken teknikleri bahçe sahipleriyle paylaştı.

Isparta ve çevresinde yurt dışına elma ihracatı yapan Sucan Özoğlu, "Yalvaç ilçesinde 1500 dönüm elma arazimiz var. Elmanın katma değerinin artması için yapılacak üç basit işlem var, bunun birincisi yanlış yapılan elma seyreltmesi, seyreltme olursa dünyaya daha çok meyve satabiliriz. İkinci işlem doğru ilaçlama ve doğru gübreleme. Üçüncüsü ise depocuların bu konu ile ilgili daha hassas olması. Dünyada biz elma üretiminde üçüncü sıradayız 3,5- 4 milyon ton arası. Maalesef ihracatta 25. sıradayız. Elma talebi çok elma satmasında sıkıntı yok fakat elma ihracatında birinci halkada problem var. Birinci halka düzeldikten sonra elmanın daha iyi yerlerde olacağını düşünüyorum" dedi.

Serpil köyü muhtarı Yaşar Demirbaş, "Hasat döneminde yapılacak işlemleri il dışından gelen mevsimlik işçilerle yapıyoruz. Toplama bilgisi olmadığı için ülke ekonomimiz büyük zarar görüyor, çiftçimiz ve üreticimiz de zarar görüyor. Bu süreçte çalışacak işçilere brifing verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Eğirdir Eyüpler köyü muhtarı Tahir İnce de özel olarak yaptırdığı ve bu yıl ilk defa uygulamaya koyduğu kanguru elma toplama sistemiyle elmada berelenmenin ve zedelenmenin önüne geçileceğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber