Isparta Isparta Şehir Hastanesi Kapılarını Açtı

Isparta Şehir Hastanesi Kapılarını Açtı

21.03.2017 - 11:09 | Son Güncellenme:

.

Isparta Şehir Hastanesi Kapılarını Açtı

ISPARTA (İHA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Benim aşkımdır’ diye nitelendirdiği şehir hastanelerinin üçüncüsü Isparta’da kapılarını hastalara açtı. Kamu özel ortaklığında yapılan 755 yataklı şehir hastanesinin resmi açılışını ise 24 Mart Cuma günü Başbakan Binali Yıldırım yapacak.
Mersin ve Yozgat’tan sonra inşaatı tamamlanan Isparta Şehir Hastanesi, sağlık hizmeti vermeye başladı. Taşıma işlemleri tamamlanan şehir hastanesinin ilk gününde hastaları poliklinik, ultrason, kan alma gibi birimlere yönlendirmek için görevliler büyük çaba sarfetti. Hastaneye ilk kez gelen vatandaşlar hayranlıklarını gizleyemedi.

9 şiddetinde depreme dayanıklı
Kamu özel ortaklığı sistemiyle iki yıl önce inşasına başlanan 222 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu 4 bloktan oluşan ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı hastane binası AKFEN Holding tarafından inşa edildi. 1 milyar 150 milyon TL’ye mal olan hastanede sağlık hizmetleri dışında tüm hizmetler 25 yıl boyunca AKFEN tarafından verilecek. Bu hizmetler her 5 yılda bir yenilenecek, 25 yıl sonra ise Sağlık Bakanlığına devredilecek.

Heliport alanı bulunuyor
Şehir hastanesinde Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları tedavi birimi de bulunuyor. 167 poliklinikle hizmet veren hastane son teknoloji ürünü tıbbi cihazlarla donatıldı. Şehir hastanesinde 20 ameliyathane, 131 yataklı yoğun bakım, 35 yataklı fizik tedavi ünitesi, 26 yataklı hemodiyaliz ünitesi, 35 küvezli yeni doğan yoğun bakım ünitesi ve hava ambulanslarının iniş ve kalkış yapabileceği heliport alanı da bulunuyor

Odalarda Kur’an-ı Kerim ve seccade bile düşünülmüş
500’ü tek kişilik 755 yatak kapasiteli Isparta Şehir Hastanesinde hastaların kaldıkları odaların otel konforunda olması dikkat çekiyor. LCD TV, konforlu yatak geniş banyo ve lavaboların yanı sıra refakatçiler için açılır kapanır deri koltuk bulunuyor. Odalara hasta ve refakatçilerin ibadetlerini yerine getirmek için seccade ve Kur’an-ı Kerim de konulurken, tavanda kıbleyi gösteren yön işareti de bulunuyor.

"Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun"
Hastaneye ilk kez geldiğini belirten Mustafa Öküt isimli vatandaş, "Hastane şahane olmuş. Allah Cumhurbaşkanımıza uzun ömürler versin. Burada hemşireler var. Nereye gideceğimize yardımcı oluyorlar. Son derece iyi davrandılar. İlgi gösterdiler" dedi.
Ortopedi servisinde tedavi gören Hanife Kaya da "Hastane çok güzel. Yaptıranlardan Allah razı olsun. Vatanımızda milletimizde böyle insanlar olduğu müddetçe Türkiye’nin sırtı yere gelmeyecektir. Eski hastanelerimizi de horlamayalım 50 senemiz o hastanelerde geçti. En ufak başımız ağrısa sağlık hizmeti verdiler" ifadelerini kaydetti. Hastane odasında seccade ve Kur’an-ı Kerim olduğunu gören Yüksel Kaya da "İslam ülkelerine bu yakışır. Refakatçi gelip hastasının başında vakit namazını kılabiliyor. Allah devletimize zeval vermesin. Cumhurbaşkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır" diye konuştu.

Eskişehir Hastanesi 2018’de açılıyor
Hastanenin 2014 Mart ayında temeli atıldığını anlatan AKFEN Şehir Hastaneleri Genel Müdür Uğur Kılınç, "Çok şükür bugün itibariyle poliklinik hizmeti vermeye başladık. Eski hastanelerdeki yoğun bakım ve yatan hastaları transfer ettik. Hastane 222 bin metrekare kapalı alan üzerinde inşa edildi. Yaklaşık 2 bin 17 araçlık otoparkımız mevcut. 25 yıl boyunca kamu özel ortaklığıyla işletilecek bir hastane. 2018 yılının ilk çeyreğinde Eskişehir’deki hastanemizi açacağız. Isparta Şehir Hastanesi 755 yataklı. 135 yataklı yoğun bakım ünitemiz var. 169 poliklinik var. Sağlık hizmetleri dışında tüm hizmetleri biz sağlıyoruz. Bunun için 909 personelimiz var" dedi.