İstanbulAZERBAYCAN TURİZMDE DE İDDİALI

AZERBAYCAN TURİZMDE DE İDDİALI

01.03.2016 - 09:37 | Son Güncellenme:

.

AZERBAYCAN TURİZMDE DE İDDİALI

Azerbaycan turizmde de iddialı olduğunu göstermek için İstanbul’da turizm temsilciliği ofisi açtı. Intercontinental Hotel’de görkemli bir tanıtım kokteyli düzenlenerek kamuoyuna duyuruldu. Böylece iki ülke arasında daha aktif turizm faaliyeti yapılması hedefleniyor.
Dünya üzerinde yaşanan 11 iklimin 9’una ev sahipliği yapan ‘‘Alevler Ülkesi’’ Azerbaycan, Turizm alanında dünya çapında tanıtım çalışmalarına başlamış bulunuyor. Bu çalışmalar kapsamında 2016 yılını Turizm Yılı olarak ilan eden kardeş ülke Azerbaycan, Türkiye’de Turizm Temsilciliği açtı. Temsilcilik, Türk halkına kardeş ülke Azerbaycan’ın ulusal zenginliklerini daha iyi tanıtmayı ve iki ülke arasındaki yakın ilişkileri Turizm alanında da pekiştirmeyi hedefliyor.
29 Şubat tarihinde Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği tarafından Türkiye Yönetici Direktörü S. Nurlana Çakmak liderliğinde gerçekleştirilen Açılış Kokteyli’ne Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Nazım Samedov’un önderliğinde Azerbaycan devlet yetkilileri, yabancı misyonlar, Türkiye’den yüksek bürokratlar ve yüksek yargı mensupları, ünlü işadamları, yazılı ve görsel basın mensupları, sinema sanatçıları, rektörler, ünlü doktorlar, ve başta İlber Ortaylı olmak üzere saygıdeğer tarihçilerin katılım gösterdiği görkemli bir açılış yaptı.
AZERBAYCAN TÜRK TURİSTLERİN EN ÇOK ZİYARET EDECEĞİ DESTİNASYONLARDAN BİRİ OLACAK
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Turizm Temsilcisi Başkanı Nurlana Çakmak, “Bir Azerbaycanlı olarak aslında şöyle desem daha doğru olur: Oğuz Türk kadını olarak ve son yıllarda Türkiye’de yaşıyor olmama dayanarak hem ülkemi karış karış tanıdığımı, hem de Türk insanını iyi anladığımı söyleyebilirim. Artık Azerbaycan sadece petrol ve gaz kaynaklarıyla değil, aynı zamanda eski ve modern mimariyi eşsiz şekilde sentezleyen mimari yapısı ve tarihi kültürel doğal güzellikleriyle en iyi turizm destinasyonları arasında gönüllere girecek. Türkiye’de hali hazırda Azerbaycan istenilen seviyede tanınmıyor, turizm potansiyelimizi en kısa zamanda doğru tanıtımla Türk kalkına çok iyi şekilde sunacağız, akabinde Türkiye’den büyük Turizm patlaması bekliyoruz” dedi
Nurlana Çakmak sözlerine “Azerbaycan’ı bir baştan diğer başa gezip anlayacak, aynı dili aynı duyguları paylaşacak, bizi yürekten anlayıp sevecek, dünya var oldukça bu maneviyatı asla kaybetmeyecek, bu yakınlığın akrabalığın karşılaştırılabileceği başka bir örnek yok. Bunu iyi görmek lazım. Bilimde, kültürde , sanatta , endüstride, potansiyellerimizi birbirimize iyi anlatıp önceliğimizi her konuda birbirimize vermeliyiz. Biz bunu yaparsak güçlü oluruz ve Türk dünyasına güç katarız. Köklerimiz daha kuvvetli, kollarımız daha uzun olur. İşte bundan dolayı değerli Türk halkına diyorum ki; artık Azerbaycan’ı ziyaret edeceğiniz yerlerin başına koyun. Koyun ki geç kaldığınız Oğuz’un ana yurdu toprakları keşfedin ve tatilinizi kendi evinizdeymiş gibi zevkle yaşayın” şeklinde devam etti.
“Sen de Azerbaycan’ı Gör!” sloganıyla yola çıkan Azerbaycan Turizm Türkiye Temsilcisi Çakmak, Türkiye’den Azerbaycan’a gelen turist sayısının 2015 yılı için 340 bin civarında duyurulduğunu hatırlatarak, “Bu da istenilen rakamların çok altında. Bu rakamların artarak devam etmesi ve milyonların üzerine çıkması arzusu içindeyiz” dedi.
Tanıtıma katılan Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nazım Samedov şöyle konuştu: "Azerbaycan Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın mevcut pazarlama stratejisine istinaden, ülkenin turizm potansiyelinin Türkiye Cumhuriyeti’nin geniş çaplı tanıtılması, yeni perspektiflerin araştırılması, Azerbaycan’nın yüksek hızla gelişen turistik mekan imajının oluşması, potansiyel Türk turistlerinin dikkatlerinin Azerbaycan’a çekilmesi, yerli pazarlam siyasetinin ve kampanyalarının yönetilmesi, aynı zamanda ülkemize seyahat etmeyi planlayan turistlerin Azerbaycan’la ilgili daha detaylı bilgilendirilmeleri amacıyla yeni temsilciliğin açılmasına gerek duyulmuştur."
İki ülke arasında turizm ilişkilerinin geliştirilmesinin daima önemli müzakere konuları olduğunu belirten Samadov, "Tesadüf değildir ki, Azerbaycan için esas faktörlerden biri olan, kardeş ülkelerden gelen turist sayısı, ülkemize gelen toplam turist sayısının yüzde 15’ini kapsamaktadır. Diğer taraftan Azerbaycan’dan da gelen kardeş ülkeye giden turistlerin sayısı, toplam sayının yaklaşık yüzde 15’ini kapsıyor" dedi.
Azerbaycan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nde temsilci ofisini açılmasının mutluluk verici olduğunu söyleyen Samadov, “Biz inanıyoruz ki, İstanbul’da temsilcilik ofisinin açılması, Azerbaycan’ın turizm potansiyelinin, kültürünün, tarihinin, örf ve adetlerinin Türkiye’de tanınması iki ülke arasında turizm işbirliğinin geliştirilmesine ve güçlenmesine sebep olacaktır” diye konuştu.