İstanbulBağcılar’da budanan dallar geri dönüşüme kazandırılıyor

Bağcılar’da budanan dallar geri dönüşüme kazandırılıyor

29.11.2023 - 11:28 | Son Güncellenme:

Bağcılar’da budanan dallar geri dönüşüme kazandırılıyor

Bağcılar’da budanan dallar geri dönüşüme kazandırılıyor

İSTANBUL, (DHA) - Bağcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, budanan dalları geri dönüşüme kazandırıyor. Budama sırasında elde edilen kalın odunlar yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine verilirken dallar da geri dönüşüme gönderilerek gübre olarak değerlendiriliyor.

Bağcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 30 kişilik personel, park, cadde ve sokaklardaki ağaçları hazırlanan plan doğrultusunda buduyor. Budama işlemi iki şekilde gerçekleşiyor. Ekiplerden bir kısmı sepetli vinçle havadan diğer kısmı ise uzatmalı motorlu testere ile yerden ağaçların dallarını kesiyor. Görevliler özellikle yol kenarlarında kuruyan ve tehlike arz eden ağaçların budanmasına öncelik veriyor.

ORGANİK GÜBREYE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

22 mahallenin tamamında sürdürülen çalışmalarda ağaç gül ve çit bitkisinin form budaması yapılıyor. Budanan ağaçlardan geriye kalan kalın odunlar yakacak olarak kullanması için ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Dal ve yapraklar ise geri dönüşüm merkezine gönderiliyor. Burada torf makinasıyla öğütülerek organik gübreye dönüştürülüyor.

MART AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, ağaçların gelişimini kuvvetlendirip sağlıklı hale getirmek için yapılan budama işlemlerinin Mart ayına kadar tüm hızıyla devam edeceğini söyledi.