İstanbul Başkan Aydıner: Çevreci bir hassasiyetle Paşa Kart projemizi hayata geçirdik

Başkan Aydıner: Çevreci bir hassasiyetle Paşa Kart projemizi hayata geçirdik

10.01.2024 - 18:02 | Son Güncellenme:

Başkan Aydıner: Çevreci bir hassasiyetle Paşa Kart projemizi hayata geçirdik

Başkan Aydıner: Çevreci bir hassasiyetle Paşa Kart projemizi hayata geçirdik

İSTANBUL, (DHA)- Sıfır atık projesini itina ile uyguladıklarını ve geri dönüşüme büyük önem verdiklerinin altını çizen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Çevreci bir hassasiyetle Paşa Kart projemizi hayata geçirdik. Vatandaşlarımız geri dönüşüme uygun atıklarını bize teslim ediyor, karşılığında da Paşa Kart’larına para puan yüklüyoruz. Onlar bu puanlar ile alışveriş yapabiliyor” dedi.

Proje hakkında bilgiler veren Aydıner, “Paşa Kart projesi ile vatandaşlar hem puan kazanıyor hem de çevre temizleniyor. Proje çerçevesinde sürdürebilir bir çevre hedefiyle, ambalaj atıklarının geri dönüşümü hedefleniyor. Toplumun temel yapı taşı aileden başlayarak herkes her gün kullanılan atıkları plastik, kâğıt, metal ve yağ olarak ayrıştırıyor. Geri dönüştürülebilecek atıklar yiyecek ve içecek türü evsel atıklarla karıştırmadan ayrı olarak biriktiriliyor. Biriktirilen ambalaj atıkları belirli günlerde Bayrampaşa’nın mahallelerinde tespit edilen atık alım noktalarında belediye görevlilerine teslim ediliyor. Burada atıklar, dijital tartı ile tartılarak vatandaştan teslim alınıyor. Atık türüne ve ağırlığına göre vatandaşın Paşa Kartına ParaPuan yükleniyor. Sonra vatandaşlar bu Para Puanlarla Bayrampaşa ilçe sınırları içindeki ’Metropol Kart’ın anlaşmalı olduğu market ve restoranlardan ücretsiz harcama yapıyor” ifadelerini kullandı.

ÖZEL DONANIMLI ARAÇLAR HİZMET VERİYOR

Aydıner, şöyle devam etti:

“Belediyemizin atık toplama noktalarında özel donanımlı araçlar hizmet veriyor. Paşa Kart hizmetiyle evlerde geri dönüştürülebilecek bütün atıklar toplanıyor ve geri dönüşüme kazandırılıyor. Böylece her bilinçli Bayrampaşa'lı hem kendi ev ekonomisine destek oluyor, hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor, hem de çevreyi koruyor. Bayrampaşa’da ilk kez gerçekleştirilen proje ile birlikte, özellikle ev hanımları Para Puan toplayarak mutfak harcamalarında büyük tasarruf sağlıyorlar. Paşa Kart projesi çerçevesinde 13 Kasım 2023 itibariyle bin 300 üyeye ulaşıldı. Üyeler 13 bin 437 kilogram geri kazanılabilir atık, 350 litre atık yağ topladı. Belediyemiz de çevre dostu vatandaşlara 22 bin 638 TL Para Puan yükledi.”

PAŞA KART ÜCRETSİZ ALINABİLİYOR

Aydıner, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Paşa Kart sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız kartlarını mobil atık toplama aracındaki görevli personelden veya Bayrampaşa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nden şahsen ücretsiz alabiliyor. Atık toplama noktalarının çalışma gün ve saatlerine ise belediyemizin internet adresinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir. Proje kapsamında 3 bin 500 ton ambalaj atığı toplandı ve doğadan yaklaşık 24 bin adet ağacın kesilmesi önlendi. 50 ton bitkisel atık yağ toplanmasıyla milyonlarca litre su kirlenmekten kurtarılmıştır. Çünkü 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyun kirlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu atıkların toplanması ile ülke ekonomisine yaklaşık 20 milyon TL kazandırıldı.”

“Ayrıştırıyoruz, dönüştürüyoruz, kazandırıyoruz” diyerek projeyi sloganlaştıran Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Çevreci bir hassasiyetle Paşa Kart projemizi hayata geçirdik. Projemiz büyük ilgi gördü. Bundan da son derece memnunuz. Vatandaşlarımız geri dönüşüme uygun atıklarını bize teslim ediyor, biz de bunları hassasiyetle tartarak alıyoruz. Karşılığında da Paşa Kart’larına para puan yüklüyoruz. Onlar bu puanlar ile alışveriş yapabiliyor. Bu projede kaybeden yok. Hem halkımız kazanıyor hem çevre hem de gelecek nesillerin geleceği korunuyor” diye konuştu.