İstanbul Başkan Öztekin: Yeni projeler üreterek Kâğıthane'ye 100 eser kazandırdık

Başkan Öztekin: Yeni projeler üreterek Kâğıthane'ye 100 eser kazandırdık

11.01.2024 - 12:04 | Son Güncellenme:

Başkan Öztekin: Yeni projeler üreterek Kâğıthane'ye 100 eser kazandırdık

Başkan Öztekin: Yeni projeler üreterek Kâğıthaneye 100 eser kazandırdık

İSTANBUL, (DHA)- Seçim öncesi 53 proje sözü verdiklerini hatırlatan Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, beş yıllık çalışma süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Öztekin, “Söz verdiğimiz projelerin tamamını görevde ilk üç yılımızda tamamladık. Geride bıraktığımız iki yılda da yeni projeler üreterek Kâğıthane’ye 100 eser kazandırdık” dedi.

Yaklaşık 40 bin ilçe sakinin yeni evlerinde ikamet ettiğini ifade eden Öztekin, “Kâğıthane’de son 5 yılda kamu ve özel sektör toplamında bine yakın bina, toplamda 6 bin bağımsız birim riskli olduğu gerekçesiyle yıkılarak yerine 10 bin konutun üretimi gerçekleştirildi. Yaklaşık 40 bin vatandaş yeni ve sağlam yuvalarına kavuştu. Bu süreçte hak sahiplerine kira ve taşınma desteğinde bulunuldu” diye konuştu.

LALE DEVRİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPAN BÖLGE YENİDEN TASARLANDI

Osmanlı döneminde Sadabad adıyla bilinen ve Lale Devri’ne ev sahipliği yapan bölgeyi yeni baştan tasarladıklarını belirten Öztekin, “Yeşil Vadi adıyla toplam 165 bin metrekarelik bu alanda binlerce ağaç ve on binlerce bitki türü dikimi yapıldı. Tarihi eser ve tabii güzellikleriyle ünlü bölgeye 6 kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu, çocuk bahçesi, spor ve dinlenme alanları, yaya köprüsü, süs havuzu ve evcil hayvanlar için pati parkı kazandırıldı” dedi.

“BÖLGEDEKİ TARİHİ ESERLER DE RESTORE EDİLEREK GELECEĞE KAZANDIRILDI”

İlki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Merkez Mahallesi Meydanı’na 2022’de Emniyetevleri’ndeki Bosna Hersek Meydanı eklendiğini hatırlatan Öztekin, “Kâğıthane’nin üçüncü meydanı olarak da Cendere Caddesi’ndeki Hükümet Konağı Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı. Meydan projeleri kapsamında bölgedeki tarihi eserler de restore edilerek geleceğe kazandırıldı. Şehrin merkezinde 100 bin metrekarelik alana binlerce ağaç, yüzbinlerce bitki çeşidi dikildi. Spor ve yürüyüş alanları kazandırıldı. Kaldırımlar dekoratif doğal taşlarla süslendi. Akıllı şehir mobilyaları kullanılarak dinlenme alanları oluşturuldu. Tasarruflu aydınlatma sistemleri ile akşamları da kullanılabilir sosyal alanlara dönüştürüldü” diye konuştu.

“CADDELERDE ARAÇ VE YAYA GÜVENLİĞİ SAĞLANDI”

Eski haliyle trafik, altyapı ve çevresel alanda birçok sorun teşkil eden Kâğıthane’nin en büyük cadde ve sokaklarının 'Tematik Caddeler' projesi kapsamında yenilendiğini söyleyen Öztekin, “Caddelerde araç ve yaya güvenliği sağlandı. Yeni araç parklanma alanları oluşturuldu. Yol ve kaldırımları genişletildi. Ağaçlandırma ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanarak gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzel bir manzara sunuldu. Elektrik kabloları yer altına alındı ve dahası fiber optik kablolar döşenerek caddelerde oturan mahalle sakinlerinin internet hızları 20 katına çıkarıldı. Caddeler, çalışmaların sonucunda daha modern, daha erişilebilir ve daha yeşil hale geldi” ifadelerini kullandı.

“KAPALI OTOPARKLAR AYRICA PAZARYERİ OLARAK HİZMET VERİYOR”

Yeni yapılan otoparklara da değinen Öztekin, “Belediyemiz tarafından Gültepe-Telsizler-Ortabayır bölgesine 440, Hürriyet Mahallesi'ne 210, Merkez Mahallesi'ne 60 araç kapasiteli kapalı ve açık otoparklar inşa edildi. Otoparklarda ayrıca millet kıraathaneleri, açık ve kapalı spor alanları, park ve yeşil alanlar da yer alıyor. Kapalı otoparklar ayrıca haftanın belirli günleri pazaryeri olarak hizmet veriyor” dedi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN REHABİLİTASYON VE TEDAVİ MERKEZİ

Sokak hayvanları için bir rehabilitasyon ve tedavi merkezini ilçeye kazandırdıklarını ifade eden Öztekin, “Can Dostlar Ofisi yaklaşık 10 dönüm alanda, bin 500 metrekaresi kapalı alan şeklinde inşa edildi. Merkezde muayene ve teşhis bölümleri, ameliyathaneler, kedi ve köpekler için ayrı ayrı olmak üzere tedavi ve bakım bölümleri, aşevi, depo, teknik oda ve ofis bölümlerine yer veriliyor. Rehabilitasyon Merkezi’nde 200 adet kedi, 125 adet de küçük ve büyük ırk köpekler için tedavi, bakım ve geçici barınma alanları oluşturuldu” diye konuştu.

“ÜCRETSİZ İNTERNET, ÇAY VE ÇORBA İKRAMINDA BULUNULUYOR”

İlçede 5 millet kıraathane açıldığını hatırlatan Öztekin, “Emniyetevleri, Hamidiye, Sultan Selim, Merkez ve Gültepe mahallerinde açılan millet kıraathanelerinden on binlerce çocuk ve genç yararlanıyor. Kıraathaneler içerisinde roman, eğitim, araştırma, bilim, inceleme, edebiyat ve daha pek çok türde kitabı barındırıyor. Tesislerde kitap okuma alanları, toplantı salonları, sunum ve söyleşi bölümleri de mevcut. Belediyemiz tarafından ayrıca ücretsiz internet, çay ve çorba ikramında da bulunuluyor” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR HİÇBİR KİRA VEYA KOMİSYON ÖDEMİYOR”

Kadınların evde hazırladıkları el işi ürünlerini getirip satabilecekleri bir mekân oluşturulduğunu da belirten Öztekin, “Alışveriş merkezi içerisinde; işletmesini belediyemizin yaptığı bu mekâna, Kâğıthaneli kadınlar evde hazırladıkları el işi ürünlerini getirip satabiliyor. Maharetli Eller Çarşısı adını alan bu mağaza için kadınlar hiçbir kira veya komisyon ödemiyor” dedi.

“GENÇLER İÇİN SOSYAL MEDYA STÜDYOSU KURDUK”

Dijital platformlarda kendi içeriklerini oluşturmak isteyen gençler için stüdyo imkânı sağlandıklarını ifade eden Öztekin, “Bir yayın kaydı için gerekli tüm ekipmanın hazır olduğu stüdyodan gençler ücretsiz olarak yararlanıyor. Gençler buraya gelerek çeşitli sosyal medya platformları için kendi içeriklerini profesyonel şekilde üretebiliyorlar. Gençlere belediyemiz tarafından ekip desteği de sunuluyor” diye konuştu.

“BELEDİYEMİZ BUGÜNE KADAR 3 BİN VATANDAŞIMIZI İŞ SAHİBİ YAPTI”

İstihdam Merkezinde tüm sektör ve pozisyonlara uygun adayların belediyenin insan kaynakları ekibince ön mülakata tabi tutularak firmalara yönlendirildiğini söyleyen Öztekin, “Bu sayede işe uygun personel prensibiyle; firmalar en kısa sürede eleman ihtiyacını karşılayabiliyor. Ayrıca vatandaşlar iş arayarak zaman ve efor kaybetmek yerine, İstihdam Noktası’na başvuruda bulunarak kendilerine en uygun işi de bulabiliyorlar. Belediyemiz bugüne kadar 3 bin vatandaşımızı iş sahibi yaptı” ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER VE YAŞLILAR İÇİN GÜNDÜZ HİZMET MERKEZLERİ KURULDU

engelliler ve yaşlılar için yeni sosyal alanların oluşturulduğuna değinen Öztekin, “İki farklı alanda engelliler ve yaşlılar; gündüzleri çeşitli aktivite ve eğitimlere katılarak sosyalleşebiliyorlar. Gündüz hizmet merkezlerinde resim, müzik, drama, ebru, Kuran-ı Kerim, dersleri ücretsiz verilirken; çeşitli etkinliklerle engellilerin ve yaşlıların sosyalleşmesi sağlanıyor. Merkezler sayesinde engelli ve yaşlı aileleri; kendilerine ayırabilecek zaman bulabiliyorlar” dedi.

“İLÇEMİZE TOPLAMDA 50 BİN AĞAÇ DİKTİK”

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren doğan her bebek adına bir ağaç diktiklerini söyleyen Öztekin, “Bugüne kadar ilçede 2 bin 300 bebek adına ağaç dikildi. Kâğıthane’de doğan bebekler için dikilen ağaçlar; süs kirazı, zakkum, süs eriği, ıhlamur, süs armudu, hatmi, her daim yeşil manolya gibi canlı türlerinden oluşuyor. Ağaçlar, ailenin yaşadığı sokaklara dikilirken bebekler de ağaçlarıyla birlikte büyüyor. Ayrıca belediyemiz tarafından genel ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ilçemize toplamda 50 bin ağaç diktik” diye konuştu.

“KÂĞITHANE’DE TARİHİ ESERLERİ RESTORE ETTİK”

İlçedeki restorasyon çalışmaları hakkında Öztekin, şu bilgileri verdi:

“Sultan Abdülaziz Han tarafından 1860 yılında yaptırılan Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, Osmanlı döneminde Kâğıthane bölgesinin su ihtiyacını karşılayan Sadabad Su Sarnıcı, Sultan II. Abdulhamid döneminde Kâğıthane bölgesinin güvenliğinden sorumlu 66. Yeniçeri Ortası’nın karakol ve hara olarak kullandığı tarihi Kâğıthane Köyü Karakolu, II. Mahmud’un bir testiye yaptığı top atışının hatırasına dikilen Nişantaşı, II. Abdülhamid tarafından inşa edilen tarihi çeşme ve Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya silah kaçırılmasında görev alan Kâğıthane Treni; belediyemiz tarafından restore edilerek geleceğe kazandırıldı.”

“GENÇLERİMİZ GENÇ VADİ’DE BİRÇOK ALANDA TEORİK VE PRATİK EĞİTİMLER ALIYOR”

Yeni hizmete açılan Genç Vadi için de Öztekin, “Genç Vadi’nin içerisinde Millet Kıraathanesi, Genç Girişimci ve Proje Üretim Merkezi ile Siber Güvenlik ve Kodlama Merkezi yer alıyor. Gençlerimizin kariyer odaklı yetişmelerine, fikirlerini ve projelerini hayata geçirmelerine önem veriyoruz. Bu nedenle Genç Vadi projemizi onlar için hayata geçirdik. Gençlerimiz Genç Vadi’de birçok alanda teorik ve pratik eğitimler alıyor” ifadelerini kullandı.

“SON 5 YILDA 100'ÜN ÜZERİNDE PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ”

Belediye tarafından imardan ulaşıma, eğitimden sağlığa, kültür sanattan spora her yaştan insanın faydalanabileceği hizmetler ilçeye kazandırıldığını söyleyen Öztekin, “Belirtilen projelerin yanı sıra yeni okul, sağlık merkezleri, ibadethane, kamu binaları, park ve yeşil alanlar ilçede yaşamı yeni baştan şekillendirdi. Teknolojik altyapı yatırımları, ulaşım hizmetleri, sosyal yardımlar ve eğitim destekleri ile Kâğıthane’de son 5 yılda 100'ün üzerinde proje hayata geçirildi” dedi.

“UZUN ÖMÜRLÜ HİZMETLER ÜRETİYORUZ”

Gelir-Gider Bütçesi hesaplamalarına göre 2023 yılını borçsuz şekilde geride bıraktıklarını ifade eden Öztekin, “Pandemi dönemini de içine alarak 170 bin gıda kolisi, 12 milyondan fazla maske, 1 milyon 100 bin kolonya, 110 bin meyve sepeti dağıttık. İş yeri tam kapalı esnaflarımıza 1000’er TL’lik destekte bulunduk. Pandemi dönemindeki gayretlerimiz neticesinde İstanbul’da salgınla mücadelede en başarılı belediye gösterildik. Bir taraftan projelerimizi hayata geçirirken, bir diğer taraftan salgınla etkin şekilde mücadele ettik. Ülkemizin afet bölgelerine milyonlarca liralık acil yardım desteğinde bulunduk. Anadolu şehirlerimizin kalkınması için yatırımlar gerçekleştirdik. Üstelik tüm bu çalışmalarımızı, kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak tamamladık. Vatandaşımızın gerçekten ihtiyacı olacak, uzun ömürlü hizmetler üretiyoruz” diye konuştu.