Geri Dön
İstanbulDİŞLERİNİZ İÇİN BAYRAMDA TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT

DİŞLERİNİZ İÇİN BAYRAMDA TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT

DİŞLERİNİZ İÇİN BAYRAMDA TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT

Türkiye Hastanesi Endodonti Uzmanı Uzm. Dr. Dt. Gökhan Yamaner, diş sağlığı için özellikle bayram günlerinde tüketilecek olan tatlılara, şekerlere ve asitli içeceklere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
Tatlı tüketimine dikkat çeken Yamaner, “Tatlı gıda tüketildikten sonra başlayan batıcı yakıcı diş ağrıları, ramazan ayı boyunca eksik bakım ve gün içerisinde tükürük akış hızındaki azalma nedeni ile dişlerin ara yüzünde aktif olmuş çürüklerin uyarıcı ağrısı olabilir” dedi.
Sahur sonrasında diş temizliğinin yapılamıyor olması nedeniyle dişlerin ara yüzünde temizlenmemiş gıdalar kaldığını da belirten Yamaner, “Bu temizlenmemiş gıdalar gün içinde dişlerde kaldığından dolayı dişlerin boyun bölgelerinde lezyonlar görülebilir” ifadelerini kullandı.
Bayram dolayısıyla insanların tatlı ve soğuk içeceklere rağbet göstereceğini ifade eden Yamaner, “Tükettiğiniz yiyecekler diş ağrılarına sebep oluyorsa bayram sonunda mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz” dedi.
Diş ağrısının kesinlikle göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Yamaner, doktora gidilmediği takdirde çürüklerin ilerleyerek dişlerin kontak bölgelerinde kırılmalara yol açacağını ifade etti.
Bayramda uygulanması gereken diş temizliğini anlatan Yamaner, “Bayram boyunca tüketeceğiniz tatlı, limonata gibi asitli ve soğuk gıdalardan sonra 20-30 dakika bekleyerek dişlerin temizlenmesi doğru temizlik yöntemidir” ifadelerini kullandı.
Yamaner son olarak Ramazan boyunca oluşabilecek hipomineralize alanların çürüğe dönüşmemesi için asitli gıda tüketimine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber