İstanbul DÜNYA OTOMOBİL KONFERASI İSTANBUL’DA BAŞLADI

DÜNYA OTOMOBİL KONFERASI İSTANBUL’DA BAŞLADI

05.11.2014 - 16:01 | Son Güncellenme:

.

DÜNYA OTOMOBİL KONFERASI İSTANBUL’DA BAŞLADI

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer, bu yıl da sektör ihracatında yüzde 10-11’lik artış beklediklerini belirtti.
Londra’da yerleşik Worldwide Partnerships firması tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen Dünya Otomotiv Konferansı sektörün önde gelen temsilcilerinin katılımı ile başladı. Aralarında Toyota Türkiye, Ford Otosan, Mercedes Benz Türk/Daimler AG, Tofaş Türk, Honda Türkiye, Anadolu Isuzu, Otoyol, Dogus Oto, Karsan gibi firmaların yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta; otomotiv sektöründeki üretim, ihracat, teknoloji, firmaların 2015 beklentileri ve gelecek stratejileri, araç lojistiği ve tedarik zinciri konuları ele alındı.
Konferans’ın açılış konuşmasını yapan Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer, Türkiye’de ve dünyada otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeleri ve sektörün 2015 beklentilerini değerlendirdi. Ototmotiv sektörünün iç pazarda alınan ekonomik tedbirler nedeniyle yüzde 20’lik bir gerileme yaşadığını kaydeden Tezer, iç pazardaki gelişimin ağır vergi yükleri nedeniyle yatay olarak seyrettiğini söyledi. Otomobilde son 10 yılda 600 binlik bir pazar talebi olduğunu ancak bu talebin içinde ithalatın payının çok yüksek olduğunu belirten Tezer, “Öyle bir sanayi dalıyız ki üretimimizin yüzde 75’ini ihraç ediyoruz. İç pazarda da yüzde 75’ler civarında bir ithalat karşısında rekabetçi olmanın çabasını gösteriyoruz. Sektörümüz geçen yıl 1 milyon 126 bin dolaylarında üretim yaptı. Bu yıl da 1 milyon 250 bin dolaylarında bir üretim bekliyoruz. Geçen yıl üretimde yüzde 5’lik bir artış olmuştu. Bu yıl üretimin yatay seviyede seyretmesini bekliyoruz” dedi.
TEZER: "İHRACATTA YÜZDE 10 -11’LİK ARTIŞ BEKLENİYOR"
Üretim kapasitesinin yeni teşvik mevzuatının sunduğu imkanlarla bu yıl 1 milyon 700 bine yaklaştığı söyleyen Ercan Tezer, yeni projeler ile birlikte 2015’de 1 milyon 800 binlik bir üretim kapasitesine ulaşılacağını ifade etti. Sektörün ihracatını da değerlendiren Tezer, geçen yıl 820 bin adetlik ihracat yapıldığını, bu yıl yüzde 10-11’lik artışla ihracatın 900 binlere ulaşacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Mevcut üretimin yaklaşık yüzde 75’inin ihracat pazarlarına yönelik olduğunu kaydeden Tezer, otomotiv sektörünün temel ihracat pazarının AB pazarı olduğunu sözlerine ekledi.
ÖZER: "TOYOTA TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR VE YATIRIMLARINA DEVAM EDİYOR"
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.’nin Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer de yaptığı konuşmada; Türkiye’nin otomotiv üretim kapasitesinin sürekli arttığına dikkat çekti. Türkiye’nin otomotiv üretiminde Avrupa’da altıncı sırada yer aldığını belirten Özer, yakın gelecekte bu rakamın 2 milyona yaklaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. Sektörün gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini altını çizen Özer, “Otomotiv yan sanayisinin bugün sektörün itici gücüdür. Toyata da bu bakış açısı ile Türkiye’ye güvenmekte ve yatırımlarını arttırarak sürdürmektedir” dedi.
ERMUT: " TÜRKİYE’YE GELEN DOĞRUDAN YATIRIM SON 12 YILDA 146 MİLYAR OLDU"
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkan Yardımcısı Arda Ermut ise Konferans’ta yaptığı konuşmada; son 12 yılda Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımın 146 milyar dolara ulaştığını belirtti. Türkiye’de 2002 yılından sonra politik istikrar olduğunu kaydeden Ermut şöyle konuştu: “Ülkedeki istikrar ortamı yabancı yatırımcının dikkatini çekiyor ve yabancı yatırımcılar Türkiye’yi daha uzun dönemli planlar yapılacak bir ülke olarak algılıyor. Deloitte’un araştırmasına göre, çok uluslu şirketler Türkiye’yi dünyanın ilk 20, Avrupa’nın da ikinci büyük üretim üssü olarak görüyor. Şu an itibariyle ülkemizde yabancı sermayeli şirket sayısı 40 bini geçti. Orta sınıf güçleniyor ve insanların satın alma gücü artıyor. Bu da, yatırımcıların Türkiye’ye biraz daha güven duymasını sağlayan bir unsur.”