İstanbul İki Kıta Arasında Gambiya'nın Köylüsü İçin Koştu

İki Kıta Arasında Gambiya'nın Köylüsü İçin Koştu

12.11.2017 - 15:38 | Son Güncellenme:

.

İki Kıta Arasında Gambiyanın Köylüsü İçin Koştu

Kıtalararası gerçekleştirilen İstanbul Maratonu’nun 39’uncusu bugün gerçekleşti. Maratona katılan bazı sporcular hem koştu hem de zor durumdaki insanlar için yardım topladı.
Maratona katılan olan “Sen De Gel Derneği” Adım Adım oluşumu ile Afrika için koştular. Gönüllü koşucular “Sen de Gel-Temiz suya kavuşmaları için KOŞ!”projesiyle Senegal ve Gambiya’da 5 köye, 5 su kuyusu açmayı planlıyor.
Binlerce sporcunun katıldığı İstanbul Maratonu’nda 46 STK ile “iyilik peşinde” koşmaya hazır olanlardan biri de Adım Adım koşucularından Burak Akay oldu. “Sen de Gel-Temiz suya kavuşmaları için KOŞ” çağrısına kulak veren Akay ve diğer gönüllüler, koşu kapsamında toplanacak olan bağışlarla su kuyularının açılmasına destek olmayı hedefliyorlar.
İki kıta arasında koşup Senegal ve Gambiya’da suyu olmayan bir köy için ter döken Burak Akay, “Orada kadınlar sadece 1 kova su için ortalama 6 km yürüyorlar ve 35 m derinlikteki kuyudan elleri ile su çekiyorlar. Bizim için ulaşması çok basit olan suya ulaşamadığı için çocuklar 5 yaşına gelmeden hayatlarını yitiriyorlar. Her 20 saniyede 1 çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Toplayacağım bağışlar bir damla. Ama o damla bir çocuğun susuzluğunu giderecekse buna değer” diye amacını açıklıyor.
Sen De Gel Derneği “Sen de Gel-Temiz suya kavuşmaları için KOŞ” projesiyle Senegal ve Gambiya’da 5 köye, 5 su kuyusu açmayı planlıyor. Dernek bugüne kadar bölgede 87 su kuyusu açtı, 24 köyün su kuyusu onarıldı. Bu sayede 116 bin kişi suya kavuştu.