Kartal Kartal Belediyesi’nden Kazakistanlı öğrencilere ‘Afet Bilinçlendirme Eğitimi’

Kartal Belediyesi’nden Kazakistanlı öğrencilere ‘Afet Bilinçlendirme Eğitimi’

16.12.2021 - 09:51 | Son Güncellenme:

Kartal Belediyesi’nden Kazakistanlı öğrencilere ‘Afet Bilinçlendirme Eğitimi’

Kartal Belediyesi’nden Kazakistanlı öğrencilere ‘Afet Bilinçlendirme Eğitimi’

İSTANBUL, (DHA) - Kartal Belediyesi, özel bir üniversite ve Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) iş birliğiyle düzenlenen ortak çalışmalar devam ediyor. 2011 yılında dezavantajlı çocuklar ve gençler için düzenlenen eğitimlerin ardından Kazakistan’dan gelen öğrenciler için ‘Afet Bilinçlendirme ve Farkındalık Eğitimi’ düzenlendi.

72 Kazakistanlı öğrenci için özel bir üniversitenin uluslararası ofis iş birliği ile oluşturulan SOYAÇ Staj Eğitim Programı kapsamında Afet Bilinçlendirme ve Farkındalık eğitimi verildi. Kartal Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı ekipleri tarafından verilen eğitime öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Kartal Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı eğitmeni Ömer Can Erdoğan tarafından verilen eğitim Kazakistanlı öğrenciler için simultane çeviri yapılarak aktarıldı. Eğitimde afet öncesi alınması gereken önlemler, olası bir afet anında ve sonrasında yapılması gerekenler anlatıldı.

PSİKO-SOSYAL DESTEK EĞİTİMLERİ PLANLANIYOR

Geçmişte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün de desteğiyle yürütülen ‘Çocuklarla Birlikte’ projesiyle Kartal Belediyesi tarafından çocuklara ve onlara yardımcı olan personellere sivil savunma eğitimi verilmişti. 2011 yılından bu yana iş birliğini devam ettiren SOYAÇ ve Kartal Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı ekipleri, görevli sivil savunma personeline yönelik psiko-sosyal destek amaçlayan eğitim programları için de çalışmalarını sürdürüyor.