Kartal Kartal’da 'Dünya Çocuk Hakları Günü' etkinliği

Kartal’da 'Dünya Çocuk Hakları Günü' etkinliği

18.11.2022 - 10:43 | Son Güncellenme:

Kartal’da 'Dünya Çocuk Hakları Günü' etkinliği

Kartal’da Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği

İSTANBUL, (DHA)-  Kartal Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Kreş Müdürlüğü tarafından hazırlanan etkinliklerin ilki, Kartal Belediyesi’ne bağlı kreşlerde öğrenim gören çocuklar tarafından ‘Çocuk Hakları’ temasıyla hazırlanan sergi oldu. Kartal Belediyesi Fuaye Alanı’nda gerçekleşen serginin açılışına, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Başkan Yardımcısı İmam Aydın, sergi açılışında yaptığı konuşmada, Kartal Belediyesi kreşlerinin tüm yerel yönetimlere örnek olması gerektiğini vurgulayarak, çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı. Açılışın devamında Aydın, öğrenciler ve öğretmenler tarafından kartonlarla hazırlanan ve çocuk haklarının anlatıldığı sergiyi gezdi.

ÇOCUK HAKLARI KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

Çocuk Hakları Günü kapsamında gerçekleşen diğer bir etkinlik, Avukat Selmin Cansu Demir’in konuşmacılığında gerçekleşen ‘Çocuk Hakları Konferansı’ oldu.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa, Kreş Müdürü Banu Kocadağ ve çok sayıda öğretmen ile kreş öğrencisi katıldı.

Avukat Selmin Cansu Demir, çocuklara Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan haklarını anlattı ve slâytlar eşliğinde çocuk haklarının neler olduğunu, nelerin hak ihlali sayılabileceğini örneklerle açıkladı.

“ÇOCUKLARI KORUMANIN VE ONLARI GELECEĞE EN İYİ ŞEKİLDE HAZIRLAMANIN ÖNEMİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

Konferansın devamında, Kreş Müdürü Banu Kocadağ, konuşmacı Avukat Selmin Cansu Demir’e Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel adına çiçek takdim ederek, teşekkür etti. Kocadağ, konferansla ilgili yaptığı konuşmada, “Son yıllarda çocukları korumanın ve hakları konusunda onları bilinçlendirmenin önemini, ne yazık ki acı olaylar yaşayarak daha iyi anladık. En fazla kreşe sahip ilçe belediyesi olarak, çocukları korumanın ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın önemini çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocuklar etkinlik sonunda, Bülent Ecevit Kültür Merkezi bahçesine çıkarak ellerindeki renkli balonları gökyüzüne bıraktı.