İstanbul KÜÇÜKÇEKMECE AFETE HAZIRLANIYOR

KÜÇÜKÇEKMECE AFETE HAZIRLANIYOR

28.05.2014 - 11:59 | Son Güncellenme:

.

KÜÇÜKÇEKMECE AFETE HAZIRLANIYOR

Küçükçekmece için hazırlanan ‘Afete Hazırlık, Sosyal Kalkınma ve Kentsel Mekan Kalitesinin Artırılması Projesi'nin kapanış toplantısında afet ve acil durumlarda oluşabilecek yıkım ve kayıpların önüne geçilmesi planlandı.
Küçükçekmece Belediyesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte hazırladığı “Küçükçekmece Risk Azaltma Yöntemleri Benimsenerek Afete Hazırlık, Sosyal Kalkınma ve Kentsel Mekan Kalitesinin Artırılması Projesi”nin kapanış toplantısı Courtyard Marriott İstanbul İnternational Airport Hotel’de gerçekleşti. Toplantıya Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Program Direktörü Nalan Ülker ve davetliler katıldı.
9 aylık çalışmanın sonucu gerçekleştirilen toplantıda risk azaltma yaklaşım ve yöntemleri incelenerek doğal ve doğal olmayan afetler sonucu oluşabilecek yıkım ve kayıpların önüne geçilmesi planlandı.
“PROJE İLE YENİ ÇALIŞMA BAŞLATILACAK”
Emniyet kemer sisteminin ötmemesi için piyasada var olan toka ile kürsüdeki konuşmasını gerçekleştiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Bizler emniyet kemerden rahatsız olmayalım diye bu tokayı üretebiliyoruz ve bazı kişilerde üretilen bu tokayı kullanıyor. Afet zamanında da tatbikat anlamında hep göstermelik çalışmalar yapılıyor. Biz insanımızı afete hazırlayamadıktan sonra, binaları hazırlamışız bir faydası yok diye düşünüyorum. Bu çalışmalarımızı Türkiye’de bir farkındalık yaratacağına inanıyorum. Böyle bir projeye ortak olmaktan dolayı çok memnunuz. Bu proje sonrası yeni bir çalışma başlatılacak, inşallah hepimiz için hayırlara vesile olur. Allah hepimizi afetlerden korusun. Ama afetlerle baş başa kaldığımızda da ne yapacağını bilemeyen şaşkın insanlardan birisi eylemesin” diye konuştu.
Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Program Direktörü Nalan Ülker ve Küçükçekmece Belediyesi Strateji Müdürü Mehmet Erdönmez, afet bilgi sistemi hakkında bilgiler vererek ilçenin temel özelliklerinden bahsetti. İlçe bütünleşik risk alanları haritası üzerinden incelemeler yapan Ülker, Küçükçekece afete en hazırlıklı ilçelerden biri olduğunu söyledi.