Küçükçekmece ‘Nereye Gidiyoruz?’ ilk kez Cennet Sahnesi’nde seyirciyle buluştu

‘Nereye Gidiyoruz?’ ilk kez Cennet Sahnesi’nde seyirciyle buluştu

18.10.2021 - 11:37 | Son Güncellenme:

‘Nereye Gidiyoruz?’ ilk kez Cennet Sahnesi’nde seyirciyle buluştu

‘Nereye Gidiyoruz’ ilk kez Cennet Sahnesi’nde seyirciyle buluştu

İSTANBUL, (DHA) - Usta tiyatro oyuncusu Hakkı Ergök’ün, Dünya Şairi Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde yazdığı şiirlerinden yola çıkarak sahneye uyarladığı “Nereye Gidiyoruz?” isimli tiyatro oyunu, Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde ilk kez seyirciyle buluştu. Ergök tarafından kurgulanan, sahneye konan ve oynanan oyun, izleyiciden büyük alkış aldı.

HAKKI ERGÖK: BURSA CEZAEVİ’NDE YATTIĞI DÖNEM NÂZIM’IN EN VERİMLİ ÇAĞIYDI. BU DÖNEMİ SAHNEYE TAŞIMAK HEM ZOR HEM DE BİR O KADAR GURUR VE ONUR VERİCİ

Tek kişilik performansıyla sahnede göz dolduran ve oyun öncesi açıklamalarda bulunan usta oyuncu, Nâzım Hikmet’in bir dünya şairi olduğunu vurgulayarak, “Acılarıyla beslenmiş, çok çekmiş, kıymetini bilemediğimiz dünya edebiyatının büyük şairi Nâzım Hikmet’in bütün hayatını bir oyuna sığdırmak zordu. Yaşamının bir kesitini almak istedim. Bursa Cezaevi’nde yattığı dönem Nâzım’ın en verimli çağı. 10 yıl… Memleketinden İnsan Manzaralarını, Piraye’ye Mektupları orda yazmış. Okudukça kronolojik olarak şiirleri dizdiğimde onun hayat hikâyesi olduğunu gördüm. Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde yattığı dönemde hayatını anlatmaya çalıştım. Epeydir düşündüğüm bir projeydi. Aslında bir oratoryo yapmak isterdim. İnşallah zaman içerisinde layık olduğu yere geleceğine, daha iyi bir yere geleceğine inanıyorum ” diye konuştu.

BURSA, BODRUM, MERSİN VE ADANA’DA İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Kerem Gibi, Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler, Ben İçeri Düştüğümden Beri, Doğum, Nereden Gelip Nereye Gidiyoruz, Vatan Haini, Yaşamaya Dair ve Memleketim şiirlerinin yer aldığı oyun izleyenleri derinden etkiledi.  Müzikleri Kenan Yılmaz imzası taşıyan “Nereye Gidiyoruz?”, 22 Ekim’de Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 30 Ekim’de ise Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. Oyunun önümüzdeki günlerde Bursa, Bodrum, Mersin ve Adana’da sahnelenmesi planlanıyor.