Merkez Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, esnafla bir araya geldi

Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, esnafla bir araya geldi

18.01.2024 - 17:49 | Son Güncellenme:

Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, esnafla bir araya geldi

Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, esnafla bir araya geldi

İSTANBUL, (DHA)- Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, ‘Bizim Esnaf’ projesi kapsamında esnafla bir araya geldi. Programda konuşan Bahadır, “Bizim Esnaf modelleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza nakit para yerine Bahçelievler’deki küçük esnafımızla anlaşarak onlara imkan tanıyoruz. Vatandaşımıza nakit para vermiyor, BiKartına para yüklüyoruz. Vatandaş gidiyor, anlaşmalı esnafımızdan kitabını, etini, peynirini, ne ihtiyacı varsa alıyor" dedi.

Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Başkan Bahadır, “2019’da biz geldikten sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın istekleri oluyordu. Biz de sosyal belediye anlayışıyla onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir yandan da küçük esnafımız var, onların sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. BiKart, Bizim Esnaf modelleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza nakit para yerine Bahçelievler’deki küçük esnafımızla anlaşarak onlara imkan tanıyoruz. Vatandaşımıza nakit para vermiyoruz. BiKartına para yüklüyoruz. Vatandaş gidiyor, bizimle anlaşmalı esnaflarımızdan kitabını, etini, peynirini ne ihtiyacı varsa alıyor, ayakkabısını boyatıyor. Bu kapsamda berberler, yemek yerleri gibi birçok olanak var. Bu parayı ay sonunda veriyoruz. Sadece Eylül - Ekim ayında çok yüksek miktarda yüklenme oldu. Yaklaşık 65 bin öğrencimize 600 liralık yardım yaptık. 65 bin öğrencimize toplam 40 milyona yakın yardım yapınca bir gecikme oldu. Onun haricinde bir gecikme yaşanmadı, Bizim Esnaf modeliyle tüm esnafımıza ödeme yaptık, borcumuz yok. Bakış açımız sosyal bir devlet olmak; bu yüzden vatandaşımıza yardımcı olmak zorundayız” dedi.

“EKONOMİK SAVAŞLAR, PANDEMİ DERKEN ÜLKEMİZ MÜMKÜN OLDUĞUNCA BUNUN DIŞINDA KALMAYA ÇALIŞIYOR”

Esnafın durumunun çok iyi olmadığını söyleyen Bahadır, “Vatandaşımızın da durumu iyi değil. Bunu kabul ediyoruz. Ama dünya bir krizde. Ekonomik savaşlar, pandemi derken ülkemiz mümkün olduğunca bunun dışında kalmaya çalışıyor. Biz yine en iyi ülkeyiz. Avrupa’da 1 litre su 100 lira. O yüzden halimize şükrediyoruz. Cumhurbaşkanımız asgari ücreti 17 bin liraya çıkardı. Emekli maaşlarını 10 bin liraya çıkardı.  Cebinde ne kadar paran varsa çocuğuna o kadar şey alırsın yoksa borç yaparsın. İşte biz bu durumu düzeltmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

"DAR VE ORTA GELİRLİ VATADAŞLARA FAYDASI OLDU"

Çocuk kıyafetleri satan Dursun Tumbul “Ben Yenibosna civarında esnafım. Okul kıyafetleri ve çocuk kıyafetleri satıyorum. Belediyemizin yaptığı bu uygulamadan bölge halkımız faydalanıyor. Dar ve orta gelirli vatandaşlara faydası oldu. Okul ve çocuk kıyafetleri sattığım için okul açıldığı dönemde katkısını ve halkın faydalandığını gördüm. Gayet güzel bir uygulama çok memnunuz” dedi.

Toplu fotoğraf çekimi sonrası program sona erdi.

PROJE HAKKINDA

Belediyenin zincir marketlere karşı esnafı desteklemek üzere ortaya koyduğu 'Bizim Esnaf' projesi, Bahçelievler Belediyesi tarafından ilçe sakinlerine tanımlanan TL bakiyeleri ile anlaşmalı esnaflardan para ödemeden alışveriş yapmayı sağlayan otomasyon sistemi.