MerkezİTÜ'lü akademisyenler TÜBİTAK projelerinde lise öğrencilerine destek oldu

İTÜ'lü akademisyenler TÜBİTAK projelerinde lise öğrencilerine destek oldu

19.03.2021 - 12:22 | Son Güncellenme:

İTÜ'lü akademisyenler TÜBİTAK projelerinde lise öğrencilerine destek oldu

İTÜlü akademisyenler TÜBİTAK projelerinde lise öğrencilerine destek oldu

İSTANBUL, (DHA) – İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademisyenleri Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Esra Çapanoğlu Güven, Doç. Dr. Burcu Özsoy ve Doç. Dr. Ali Görkem Yılmaz, TÜBİTAK liselerarası yarışmalara katılacak projelerde, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencilerine destek oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Esra Çapanoğlu Güven, Doç. Dr. Burcu Özsoy, Doç. Dr. Ali Görkem Yılmaz gibi alanının önde gelen akademisyenleri, TÜBİTAK liselerarası yarışmalara katılacak projelerde, danışman öğretmen ve öğrencilere destek oldu.

TÜBİTAK BÖLGE SERGİLERİNE DAVET EDİLDİ

Öğrenciler, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, tarih, değerler eğitimi, psikoloji, matematik, teknoloji tasarım ve yazılım alanlarında hazırlanan binlerce proje arasından değerlendirilen projeleri ile ilk aşamayı geçerek TÜBİTAK bölge sergilerine davet edildi.

Gençler, salgında beslenme bozukluklarından okuma alışkanlıklarına, yenilenebilir enerji kullanımından, diyabet hastaları için doğal ve kalorisiz bitkisel çözümlere, yapay zeka algoritmalarıyla sporcuların performans analizine kadar birçok başlığa saptama ve çözüm projeleri sundu.

PROF. DR. ŞENGÖR: GELECEĞİMİZİ, TEMELİNDE BİLİM OLAN EĞİTİM KURACAKTIR

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, kendi bilim aşkının da ortaokul ve lise yıllarında şekillenip geliştiğini hatırlatarak “öğrencilerin TÜBİTAK yapısı ile tanışması bile çok önemli. Bununla yetinmeyip proje üretiyorlar. Onlara bu ortamı sağlayan okullarının kıymetini bilmelerini öneririm. Ben hala, tabiat bilgisi ve coğrafya öğretmenlerimi saygıyla anarım. Bilim vizyonu, bu yaşta kazanılınca gelişim daha güçlü oluyor. Geleceğimizi, temelinde bilim olan eğitim kuracaktır. Çocukların bu bilinç ile yetiştiriliyor olmasını alkışlıyorum” dedi.

LÜLE: İTÜ’NÜN BİLİM GELENEĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle ise İTÜ’nün değerlerine müteşekkir olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her bireyi birbirini destekleyen büyük ailemiz ile gurur duyuyoruz. İTÜ’nün bilim geleneğini, sürdürülebilir gelecek bilinciyle çocuklarımıza sunuyoruz. Kurum olarak, yarışmalara ödül için yönlenmiyoruz. Ne mutlu ki, araştıran, sorgulayan, merak eden, üreten ve kendini ülkesine sorumlu hisseden öğrencilere; aynı sorumlulukla eğitim veren akademik kadroya sahibiz. Danışman öğretmenlerimizle de öğrencilerimizle de gurur duyuyoruz.”