İstanbul Mübadeleyi konu alan 'Toprağımın Buğusu' izleyiciyle buluştu

Mübadeleyi konu alan 'Toprağımın Buğusu' izleyiciyle buluştu

31.01.2024 - 12:24 | Son Güncellenme:

Mübadeleyi konu alan 'Toprağımın Buğusu' izleyiciyle buluştu

Mübadeleyi konu alan Toprağımın Buğusu izleyiciyle buluştu

İSTANBUL, (DHA)- Nüfus mübadelesinin 101’inci yılında mübadelenin hikayesinin anlatıldığı ‘’Toprağımın Buğusu’’ isimli tiyatro oyunu sanatseverlerle buluştu.

Büyükçekmece Belediyesi, Büyük Mübadele Derneği, Büyükçekmece Dans Kulübü iş birliğinde gerçekleşen ve Ali Yaylı’nın yazıp yönettiği tiyatro oyunu yoğun ilgi gördü. Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen tiyatro oyununda zorunlu göçe tabi tutulan insanların o süreçte yaşadıkları zorluk ve dram izleyenlere aktarıldı. Gerçek bir hikayeden yola çıkılan ve tarihi bilgiler kurgu ile harmanlanarak 45 kişilik kadrosuyla ‘’Toprağımın Buğusu’’ tiyatro oyununun bitiminde Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün emeği geçen herkesi tebrik ederek Yönetmen Ali Yaylı, Büyük Mübadele Derneği Başkanı Sabit Semiz, Tepecik Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özcan ve Büyükçekmece Dans Kulübü üyesi Seyhan Keskin’e katkılarından dolayı çiçek takdim etti.

“Toprağımın Buğusu” oyununun karakterlerinden Aleko’nun ikinci kuşan akrabası olan Necmettin Karasu’da oyunu izleyenler arasında yerinde aldı