İstanbulOP. DR. "SAÇLARI ÇOK SIKI BAĞLAMAK SAÇ KAYIPLARINA NEDEN OLABİLİYOR"

OP. DR. "SAÇLARI ÇOK SIKI BAĞLAMAK SAÇ KAYIPLARINA NEDEN OLABİLİYOR"

13.06.2016 - 12:10 | Son Güncellenme:

.

OP. DR. SAÇLARI ÇOK SIKI BAĞLAMAK SAÇ KAYIPLARINA NEDEN OLABİLİYOR

Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, saçları çok sıkı bağlamanın, örgü yapmanın, Mısır örgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmenin ve gererek arkadan bağlamanın çekmeye bağlı olarak saç foliküllerini kalıcı harap ettiğini ve saç kaybına neden olduğunu söyledi.
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.İ lhan Serdaroğlu saç kayıpları hakkında bilgi verdi. 35-40 yaşlarında kadınların yüzde 25’inde, 40 yaş üzerinde ise yüzde 50’sinde saçlarda dökülme görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, "Kadın tipi saç dökülmesi veya androgenetik alopesi, kadınlarda görülen en sık saç dökülme sebebidir ve genelde tahmin edildiğinden daha yaygındır. Saçları dökülen kadınların yüzde 20’sinde pozitif aile hikayesi yer alır. Genetik tipteki saç dökülmesinde, kadın genlerini baba ya da anne tarafından almış olabilir" dedi.
"YÜZDE 30 KADINDA YAŞAMI BOYUNCA EN AZ BİR KEZ SAÇ TELLERİNDE İNCELME GÖZLENMEKTEDİR"
"Toplumda kadınlarda saç dökülmesinin nadir olduğu düşünülse de yüzde 30 kadında yaşamı boyunca en az bir kez saç tellerinde incelme gözlenmektedir." diyen Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, "Kadınlarda bu durum yaygın olarak tüm saçlarda görüldüğünden ve erkeklerde olduğu gibi tam kellik yaratmadığından ön saç çizgisi genellikle korunur; bundan dolayı kadın tipi dökülme nadir olarak algılanır. Bu nadir olduğu düşünülen ama kadınların 1/3’ünü etkileyen durum, kadınların istemediği ve korkulan tam kelliğin sosyal çevre tarafından kabul edilemez olması, genellikle saçtaki incelmenin ilk safhalarında dahi kadında büyük moral çöküntü oluşturabilir. Kadınlar genellikle dökülen ve incelen saçlarını örtmek, saklamak isterler; hatta hemcinsleri ile problemlerini paylaşmaz, saklarlar. Tüm bu yanlış anlayış ve davranış şekilleri, kadın tipi dökülmeleri daha zor vakalar haline getirir" ifadelerini kaydetti.
"MENOPOZA GİREN KADINLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 80’İNDE SAÇLARDA İNCELME GÖRÜLEBİLİR"
Kadınlarda saç dökülme sebepleri arasında androgenetik kadın tipi saç dökülmesinin ilk sırada yer aldığını belirten Op. Dr. Serdaroğlu, "Bunun dışında sık rastlanan saç dökülme sebepleri şunlardır: Hipo ve hipertroidism; saç dökülmesi tiroid disfonksiyonunun erken belirtilerinden birisi olabilir ve tedavi sonrasında saçlarda dökülme durur. Ppolikistik over sendromu; kadınların üreme çağında yaklaşık yüzde 10’unda görülebilen kalıtımsal bir yumurtalık hastalığı; hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler; menopoza bağlı hormonal değişikliler. Menopoza giren kadınların yaklaşık yüzde 80’inde saçlarda incelme görülebilir" açıklamasında bulundu.
Kadınlarda saç kırılmalarının, saçlarda incelme ya da dökülme olarak yanlış anlaşılabileceğine değinen Op. Dr. Serdaroğlu, şu bilgileri verdi:
"Kırılmanın sebepleri, saç düzleştiriciler, saç yumuşatıcılar, sık saç boyanması ve kalıcı fönler olabilir. Ayrıca saçları çok sıkı olarak bağlamak, örgü yapmak, Mısır örgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmek ve gererek arkadan bağlamak da çekmeye bağlı olarak saç foliküllerini kalıcı harap eder ve saç kaybına neden olur. Bu tür saçın üzerinde stres yaratarak zarar veren saç modellerinden kaçınmak gerekli."