İstanbul OP.DR. YAĞMUR’DAN İLGİNÇ TÜP BEBEK AÇIKLAMASI

OP.DR. YAĞMUR’DAN İLGİNÇ TÜP BEBEK AÇIKLAMASI

24.08.2015 - 11:51 | Son Güncellenme:

.

OP.DR. YAĞMUR’DAN İLGİNÇ TÜP BEBEK AÇIKLAMASI

Op. Dr. Erbil Yağmur, rahmin bebeği ne zaman kabul edeceğine kendinin karar verdiğini belirterek, tüp bebek tedavisi konusunda önemli açıklamalar yaptı.
Tüp bebekte iyi kaliteli embriyolar transfer edilmesine rağmen gebe kalamayan kadınların dörtte birinde rahmin embriyoyu tutma zamanı bilinene göre daha geç ya da daha erken olabildiğine dikkat çeken Bahçeci Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Erbil Yağmur,
Türkiye’de ilk defa kendilerinin uyguladığı ERA testi ile rahmin tutucu olduğu zamanın belirlendiğini söyledi. Bu yöntemin özellikle birkaç kez iyi kaliteli embriyoların transferine rağmen gebelik oluşmamış kadınlara yapılması gerektiğini belirten Yağmur, "Bu test sonucunda uygun günde transfer yapıldığında yüksek oranda gebelik elde ediliyor. Kendi hastalarımda da bu testin yol gösterici olduğunu söyleyebilirim. Sadece bu teste borçlu olduğumuz birçok gebelik oluştu" diye konuştu.
Dondurulmuş embriyoların çözdürülüp rahim içine yerleştirilmesi konusunda da büyük başarı kaydedildiğini söyleyen Op. Dr. Erbil Yağmur, şunları söyledi: "Bu yöntemi uygulayabilmek için temel şart, çok iyi bir laboratuvara sahip olmak. Öyle ki embriyolar dondurma -çözdürme- işlemi sırasında zarar görmemeli. Bunu yaptığımızda taze embriyo transferine göre yaklaşık %15 oranında daha fazla gebelik elde ediyoruz’’ dedi.
Türkiye Tüp Bebek Konusunda Önemli Başarıları Olan Bir Ülke
Türkiye’nin tüp bebek tedavileri konusunda dünyada önemli bir konumda olduğunu anlatan Op. Dr. Erbil Yağmur, şunları söyledi:
"Ülkemizde infertilite tedavilerini dünya standartlarında uygulayan merkezler var. Ayrıca geçmişe kıyasla tedaviler daha ucuz ve daha başarılı sonuç veriyor. İnternet ve medya ile bilgilenen insanlar da umutsuzluğa kapılmak yerine tedavi arayışına geçip bu merkezlere daha fazla başvuruda bulunuyor. Ancak tüp bebek konusunda aileler öncelikle merkez ve doktor seçimini iyi yapsınlar. Başlamadan önce birkaç doktordan fikir almanın bir sakıncası yok. Başarı oranları yüksek, yıllardır sistemi oturmuş bir merkez ve başarılı, tecrübeli ve dillerinden anlayan bir doktor seçmeliler. Tedavi süreci çiftler için yoğun stres kaynağıdır. Bu durumda çift en büyük desteğini doktordan alır. Bir de en ucuz ve eve en yakın merkez en doğru merkez olmayabilir.’’