Geri Dön
İstanbulPSİKİYATRİST ÜNEY: "TÜRKİYE’DE CİNSELLİK KONUŞULMAKTAN KAÇINILAN BİR KONU"

PSİKİYATRİST ÜNEY: "TÜRKİYE’DE CİNSELLİK KONUŞULMAKTAN KAÇINILAN BİR KONU"

PSİKİYATRİST ÜNEY: "TÜRKİYE’DE CİNSELLİK KONUŞULMAKTAN KAÇINILAN BİR KONU"

Psikiyatrist/Psikoterapist Yard.Doç.Dr.Rıdvan Üney, cinselliğin Türkiye’de konuşulmaktan kaçınılan bir konu olduğunu söyledi.
Üney, “Buna rağmen sanki cinsellik sadece erkeklerin haz aldığı bir alanmış gibi bir algı yaratılmıştır. Cinsellikle ilgili neredeyse tüm uyaranlar erkeklere yöneliktir. Kadınların cinselliğe bakış açısında bazı farklılıklar vardır. Kadınlar cinsel sorunlarını ifade etmekten, bu sorunlar için hekime gitmekten daha fazla çekinirler. Örneğin bir kısım ilaç cinsel isteksizlik yaptığı halde, kadınlar bu sorunu hekimlerine iletmekte (utanmalarından dolayı) zorlanmaktadırlar. Eşleriyle cinsellik konusunda da konuşmaktan kaçınmaktadırlar. Cinsellikte eksik ve yanlış bilgiler de kadınların bu konuda konuşmalarını engellemektedir” diye konuştu.
Ülkemizde cinselliğin konuşulmaktan kaçınılan bir konu olduğunu ifade eden Yard.Doç.Dr.Rıdvan Üney, özellikle eşler arasında cinsellik neredeyse hiç konuşulmadığını bu durumun sorunların ortaya konulmasını da çözümü de engellediğini söyledi.
Yard.Doç.Dr.Rıdvan Üney, kadınları cinsellikten soğutan ve uzaklaştıran nedenleri ise şöyle sıraladı: "Eşle ilgili duygusal sorunlar, eşle tartışmalar ve ilişki sorunları, Günlük stresler, yoğun ve sıkıcı çalışma temposu, Kadının kullandığı ilaçlar (Antidepresanlar, tansiyon ilaçları, alerji ilaçları, doğum kontrol ilaçları), Kadının, cinsel isteklerini eşiyle konuşmaması, Hamilelik, Kadında uyarılma bozukluğu, orgazm bozukluğu, vajinusmus gibi cinsel işlev bozuklukları, İlişkide tekdüzelik, Erken boşalma, sertleşme problemleri gibi erkeğe ait sorunlar, Depresyon, Sigara, alkol ve uykusuzluk gibi sorunlar, Eşini istememe, Eşin temizliğe önem vermemesi, Çocukla ya da bebekle aynı odada yatma, Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, Cinselliğin kendisi tarafından başlatılmasının yanlış anlaşılabileceği korkusu ve aldatılma.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber