Geri Dön
İstanbulSAVUNMA SANAYİ İHRACAT ARTIŞI, TÜRKİYE ORTALAMASININ DÖRT KATINDAN FAZLA OLDU

SAVUNMA SANAYİ İHRACAT ARTIŞI, TÜRKİYE ORTALAMASININ DÖRT KATINDAN FAZLA OLDU

SAVUNMA SANAYİ İHRACAT ARTIŞI, TÜRKİYE ORTALAMASININ DÖRT KATINDAN FAZLA OLDU

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, “Sektörümüz ürettiklerinin üçte birini ihraç eder duruma geldi. Hedefimiz dünyada ilk 100 marka arasında en az yedi Türk markası” dedi.
Türkiye’nin savunma ürünleri ihracatında dünyada ilk 10 ülke arasına girmesi hedefiyle faaliyetlerini sürdüren ve 2014 yılını bir önceki seneye göre yüzde 18,7 artışla, 1 milyar 647 milyon dolarlık ihracat ile kapatan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı toplantıda birliğin 2014 performansını ve 2015 hedeflerini değerlendirdi. Sektörün ürettiklerinin üçte birini ihraç eder duruma geldiğini, hedefimiz dünyada ilk 100 firma içinde en az yedi Türk firması olduğunu söyleyen Aliş, ihracatın üç yıl gibi kısa bir sürede, 884 milyon dolardan 1 milyar 647 milyon dolara çıkmasına dikkat çekti. Aliş, SSI’ın bu başarısında, Ekonomi Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile senkronize çalışmalarının da büyük bir rolü olduğunu ifade etti ve Müsteşar İsmail Demir’e teşekkür etti.
Latif Aral Aliş, başarının sürdürülebilir olması için, devletten devlete satışların milli politika haline gelmesi gerektiğine dikkat çekerek; sektörün ihracat konusunda beklentilerini şöyle sıraladı:
“-Sektörümüzün gelişen ihracatına özel kredi imkanlarıyla finansal destek verilmesini, ayrıca, Hazine destekli ve ülke spesifik savunma sanayi kredileri konusunda da ilerleme sağlanmasını bekliyoruz.
-Devletten devlete satışta, özellikle bölgemizde yer alan ülkeler ile yeni pazarlarda devlet garantörlüğünde ve desteğinde şirketlerimizin ihracatının arttırılmasını önemli bir yöntem olarak değerlendiriyoruz. Bu satışların etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Hükümetimizin ilgili mevzuat düzenlemesini hayata geçirmesini bekliyoruz.
-Devletin yerli savunma sanayinden alımlarının arttırılması hususu, şirketlerimizin geliştirdiği ürünlerin devlet envanterine girmesi ve kullanılması dış pazarlarda en fazla sorgulanan hususlar. Bu nedenle, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet güçleri tarafından yerli ürünlerin tercih edilmesi, hem ihtiyaç hem de referans anlamında büyük önem arz etmektedir”.
HEDEF 2023’DE 25 MİLYAR DOLAR İHRACAT
SSI Başkanı Aliş, 2023 yılında 25 milyar dolar ihracat hedeflediklerini hatırlatarak, “Bugün kendi uydusunu, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, piyade tüfeğini, muharebe gemisini, zırhlı aracını, füze ve roket sistemlerini üreten, simülasyon, yazılım geliştiren, F35, A400M gibi dünya çapında projelerde ortak olan, uydu üretim ve test merkezini inşa eden, uydu fırlatma üssü inşa çalışmalarına başlayan ve özgün helikopter projelerini başlatan bir ülke olarak, nitelikli insan kaynağımız, araştırma enstitülerimiz, Ar-Ge laboratuarlarımız, KOBİ’lerimiz ve büyük firmalarımızla bunu başaracak güçteyiz. Ötesi, başarmak zorundayız” ifadelerini kullandı.
Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de konuşmasında, üretilen tüm ürünlerde en ileri teknolojiyi yakalamak gerektiğine dikkat çekti. İlgili bakanlıklar, özel şirketler ve üniversitelerin, belirli stratejiler ışığında çalışması gerektiğini söyleyen Demir, Müsteşarlık olarak gerekli koordinasyonu sağlayacaklarını söyledi. Demir, “İhracat hedeflerimizi tutturmak için paradigma değişikliği ve ürünlerde özgünlük oldukça önemli” dedi. Demir, devletten devlete satışlar konusunda bir düzenleme hazırladıklarını ve ilgili kurumlara sunacaklarını da sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber