Geri Dön
İstanbulSREBRENİTSA’DA KATLEDİLEN MÜSLÜMANLAR EYÜP SULTAN’DA ANILDI

SREBRENİTSA’DA KATLEDİLEN MÜSLÜMANLAR EYÜP SULTAN’DA ANILDI

SREBRENİTSA’DA KATLEDİLEN MÜSLÜMANLAR EYÜP SULTAN’DA ANILDI

1995 yılında Srebrenitsa’da Sırpların vahşetine maruz kalarak katledilen binlerce Boşnak, katliamın 20’nci yıl dönümünde Eyüp Sultan Meydanı’ndan düzenlenen programla anıldı. Dualarla anılan Müslümanlar için gökyüzüne beyaz barış güvercinleri bırakıldı.
Eyüp Belediyesi, 11 Temmuz 1995’te Sırplar tarafından Srebrenitsa katledilen 8 bin 372 Müslüman Boşnak vatandaşı Eyüp Sultan Meydanı’nda çok sayıda vatandaşın da katılımıyla andı. Anma törenine Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu da katılırken, vatandaşlar ellerinde pankartlarla yaşanan vahşeti kınadı.
“HATIRLAMAMIZ LAZIM Kİ BUNDAN SONRA İNSANLIK YAŞAMINDA BÖYLE ŞEYLER OLMASIN”
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın yaptığı konuşmada, “Eyüp olarak biz bir medeniyet coğrafyasının en önemli merkezlerinden biri olarak görüyoruz kendimizi. Tarihimizle, medeniyetimizle, inançlarımızla ve değerlerimizle Eyüp, İslam coğrafyasının en önemli merkezlerinden bir tanesi. Dolayısıyla bu mükellefiyet de getiriyor. İşte 20 yıl önce insanlık adına işlenen bir suç var. Biz bunu hatırlatmak durumunda olduğumuzu düşünüyoruz. Burada hatırlamamız lazım ki bundan sonra insanlık yaşamında böyle şeyler olmasın. Bundan sonraki süreçte insanlık barış, huzur ve dayanışma içerisinde yaşasın. Bunları hatırlatmak adına böyle bir şey yaptık. Yoksa geçmişi anmakla beraber intikam duygularını kuvvetlendirmek, onları harekete geçirmek amacıyla yapmadık. Kim olursa olsun Müslümanlık, Hıristiyanlık ya da başka bir din olsun hiç önemli değil, nerede olursa olsun bu tip dramların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bu temennimizin dışa vurumu olarak da bu etkinliği yapmış olduk” ifadelerini kullandı.
“MÜSLÜMANLAR KATLİAMLARA MARUZ BIRAKILDILAR”
AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu, dünyada yaşanan katliamlara dikkat çekerek, “Dünyada katliamlar çok farklı zamanlarda çok farklı etnik ve inanç aidiyetine sahip insanlar üzerinde yapıldı. Büyük bir memnuniyet ve onurla söyleyebiliriz ki bu kıyımların hiçbirinde Müslümanlar yer almadılar. Yani katliam yapan konumunda hiç olmadıklar. Bugün de dünyanın farklı coğrafyalarında maalesef mazlumlar ve Müslümanlar katliamlara maruz bırakıldılar, İsrail’in Filistin’de yaptığı gibi. Son dönemde Myanmar’da Budist’lerin Müslümanlara yaptığı gibi. Pek çok coğrafyada bu katliamlar şahit oluyoruz” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyada yaşanan haksızlık ve zulümlere karşı gösterdiği tavra da dikkat çeken Aziz Babuşcu, “Dünyada bir ses bütün bu katliamlarla ilgili olarak mazlumların ve mağdurların sesini haykırırcasına ‘One Mınute’ demişti. Böyle bir soykırım ve zulme karşı haykırıştı bu. Aynı insan, dünyanın beşten büyük olduğunu dünyaya haykırdı. Srebrenitsa’da 8 binin üzerinde insan katledilirken o Birleşmiş Milletler’in (BM) güvencesi altında idiler. Ama işte o dünyanın beşten büyük olduğu haykırışı bugün ve gelecekte dünya bunu kavrayıp hakkaniyet ölçüsünde bir bakışa sahip oluncaya kadar bu haykırış devam edecek” dedi.
BEYAZ GÜVERCİNLER GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI
Anma programında Srebrenitsa’da katledilen binlerce Müslüman için dualar edildi. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar, ellerinde tuttukları güvercinleri gökyüzüne uçurdu. Çocuklar ise ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber