İstanbul Türkiye U23 Sualtı Hokeyi Takımı Dünya Şampiyonu Oldu

Türkiye U23 Sualtı Hokeyi Takımı Dünya Şampiyonu Oldu

22.07.2017 - 10:33 | Son Güncellenme:

.

Türkiye U23 Sualtı Hokeyi Takımı Dünya Şampiyonu Oldu

Avustralya Hobart’ta düzenlenen U23 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası’nda Türkiye U23 Milli Takımı, finalde Fransa’yı 3-1 yenerek Dünya Şampiyonu oldu.
Avustralya’da düzenlenen U23 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası’na favori olarak giden Türkiye U23 Milli Takımı, final maçında Fransa’yı 3-1 mağlup ederek şampiyonluğa uzandı. Turnuvanın başından itibaren bütün rakiplerini tek tek yenerek finale yükselmeyi başaran Türkiye, eleme maçlarında 2-1 yendiği Fransa ile finalde karşı karşıya geldi ve rakibini 3-1 yenerek şampiyonada zirveye çıkmayı başardı. Dünya Şampiyonası’nda Fransa 2., Kolombiya ise 3. oldu. 2015’te İspanya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda da altın madalyaya uzanmayı başaran Türkiye U23 Sualtı Hokeyi Takımı, başarısını tekrarladı ve Avustralya’da da 1.’lik kürsüsüne çıktı. 14 Temmuz’da başlayan ve 10 ülkenin katıldığı şampiyonada namağlup olarak gruptan çıkan Türkiye, çeyrek finalde Arjantin’i 12-0, yarı finalde de Kolombiya’yı 2-0’la geçti. Türkiye, elemelerin ardından finallerde tek golünü, final maçında 3-1 yendiği Fransa’dan yedi.

"Hepsininn gözlerinden öpüyorum"
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, alınan başarının ardından yaptığı açıklamada, "Mutluluğumuzu anlatacak ifade bulamıyorum. Milli sporcularımız ve antrenörlerimiz, Türkiye’nin gücünü bütün dünyaya tekrar gösterdi. Haklı bir gururu bize, sualtı topluluğu üyelerimize ve ülkemize yaşattılar. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Son şampiyonluk kupası ile Avustralya’ya gelmiştik, ama hepimiz bu şampiyonluk kupası ile ülkemize tekrar döneceğimize inanıyorduk ve öyle de oldu. İnandığımız amacı başararak, Dünya Şampiyonluğu kupasını tekrar ülkemize götürüyoruz. Milli sporcularımızın hepsinin gözlerinden öpüyor, tüm kalbimle onları kutluyorum. Onlar bu spora yüreklerini koydular ve ülkemizi dünya markası haline getirdiler. Kendileriyle ne kadar gurur duysak azdır" diye konuştu.