Geri Dön
İstanbulTürkiye'nin Geleceğine Yön Verecek Projeler Bu Merkezde Geliştirilecek

Türkiye'nin Geleceğine Yön Verecek Projeler Bu Merkezde Geliştirilecek

Türkiye'nin Geleceğine Yön Verecek Projeler Bu Merkezde Geliştirilecek

Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı kuluçka merkezi , ’Yıldız Kuluçka’ hizmete açıldı. Türkiye’nin geleceğine yön verecek dev projelerin geliştirileceği merkez, teknoloji tabanlı yenilikçi projelere sahip girişimcilerin ihtiyaçlarına cevap verecek.
Türkiye’nin geleceğine yön verecek dev projelerin geliştirileceği ’Yıldız Kuluçka’ Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı kuluçka merkezi olma özelliğine sahip olan Yıldız Kuluçka, yenilikçi iş fikirleri olan ve bu fikirleri projelere dönüştürebilen teknoloji tabanlı projelerin önünü açacak. Ulusal ve uluslararası hibe desteklerden faydalanan projelerin yer aldığı Yıldız Kuluçka’da NASA tarafından da kullanılacak olan ve yatırım alan ’Dokunma Hissine Sahip Yapay Deri’ ve birçok ödül alan ’Damar Görüntüleme Spreyi’ gibi önemli birçok çalışma bulunuyor. Kuluçkada yer alan girişimcilerin yüzde 60’ı medikal, makine imalatı, elektronik, enerji, gıda sanayi ve kimya gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor ve yenilikçi bir ürün ya da donanım üretmeyi hedefliyor. Yıldız Teknopark içerisinde bulunan Türkiye’nin en kapsamlı kuluçka merkezi olarak girişimcilik ekosistemine yeni bir boyut getirmeyi hedefliyor.
"Ülkemizin ve toplumun faydası adına ürünler üretme hedefindeyiz"
Yıldız Kuluçka’da Projesinin, fikri ve hayali olan herkese imkanlar sunulacağını belirten Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, "6 aylık bir ön kuluçka yapılıyor hiç projesi olmadan. Hayali ile ilgili burada kendilerine bilimsel teşvikler veriliyor. Başarılı olanlar için bir 6 ay daha uzatıyoruz bu süreyi. Burada ümit vaat edenleri de bir üst olan post kuluçkaya alıyoruz. Bu şekilde de süreç devam ediyor. Hedefimiz burada teknolojik ürünler üretmek, hayalleri ürünlere dönüştürmek. Dolayısıyla çıktı odaklı bir performans değerlendirmesi yapacağız. Bu işler hayalle başlar, proje ile başlar, süreç çok uzun. Ülkemizin ve toplumun faydası adına ürünler üretme hedefindeyiz" dedi.
"Projelerin yenilik içerip içermediği çok önemli"
Türkiye’nin savunma sanayinde önemli bir noktada olduğunun altını çizen Şahin, "Projelerimizi seçerken ülkelerin önceliklerini esas alıyoruz. Projelerin yenilik içerip içermediği çok önemli, bu tür projeler eleniyor. Savunma sanayi projelerimizin inovatif olması, yenilik içermesi önemli. Projeleri kabul ederken önce bir hakem heyetine gidiyor. Çok sayıda kriterlerimiz var bu kriterleri esas alarak hakemlerimiz burada değerlendirme yapıyor ve bu değerlendirme sonucunda proje sahibinin şirket kurmasına müsaade ediyoruz" şeklinde konuştu.
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde 2003 yılında kurulan Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete geçen İkitelli Yerleşkesi ile birlikte 11 binada 125 bin metrekarelik Ar-Ge ofislerinde 380’den fazla firmada 6 binden fazla Ar-Ge ve Yazılım personeline ev sahipliği yapıyor. Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan kuluçka ofislerinde yeni girişimler faaliyete başlıyor, atölyelerde prototipler hayata geçiriliyor, laboratuvarlarda deneyler yapılıyor ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları eğitim, mentörlük ve danışmanlıklar ücretsiz olarak sunuluyor.
Açılışla birlikte girişimcilerin kullanımına sunulan yeni kuluçka, alanında iş fikri olup şirket kurma aşamasına gelmemiş girişimciler için ön kuluçka, iş fikirlerini geliştirerek şirket kurma aşamasına gelmiş girişimciler için kuluçka ve başarılı devam eden girişimciler için kuluçka sonrası destekleri sunma imkanı bulunuyor. Ayrıca yakın zamanda KOSGEB tarafından 3,85 milyon dolar desteklenmeye hak kazanan, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığında ABD Silikon Vadisi’nde kurulacak olan Uluslararası Kuluçka Merkezi’nin merkez ofisi de bu alanda bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber