Ümraniye Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İmamoğlu’nun iddialarını yanıtladı

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İmamoğlu’nun iddialarını yanıtladı 

01.06.2021 - 18:18 | Son Güncellenme:

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İmamoğlu’nun iddialarını yanıtladı 

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İmamoğlu’nun iddialarını yanıtladı

İSTANBUL, (DHA) –  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı Tuzla Meydan Evleri temel Atma Töreni’nde geçmişte KİPTAŞ’ın Başakşehir’de arsa alımıyla ilgili usulsüzlük yapıldığına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. 1999-2019 yılları arasında KİPTAŞ’ta genel müdürlük yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’nun ortaya koyduğu iddialara İBB Meclisi kürsüsünden belgelerle cevap verdi.
Yalan söylemenin en büyük kötülüklerden biri olduğunu söyleyerek söze başlayan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Alnımızın akıyla 19 buçuk yıl KİPTAŞ Genel Müdürlüğü yaptık. AK Parti hükümetleri döneminde çok ciddi işler ortaya koyduk. İstanbul'a güzel hizmetlerde bulunduk. Her ilçede hemen hemen dokunmadığımız yer kalmadı. Tüm Cumhuriyet Halk Partili belediye başkan arkadaşlarımız da bilirler, çok değerli hizmetler yaptık” dedi.
“MEMLEKET ALGIYLA YÖNETİLMEZ”
Başkan Yıldırım, “Memleket algı ile yönetilmez. Bir de insanların şerefi var, haysiyeti var. Mahkemede kendisiyle hesaplaşacağız. Bakın, KİPTAŞ olarak Bahçeşehir’de 5 bin 500 konut yaptık. 5 yılda, her sene 20 bin konut yapacağız vaadiyle iş bitmiyor. O işin altyapısını yapacaksınız, arsaları bulup, alacaksınız. Bir teknik hazırlık yapacaksınız, çok hızlı da imalat yapacaksınız. Bin konut, 2 bin konut, 5 bin konut, 10 bin konut temelleri atarsanız o 100 bin konuta ulaşabilirsiniz. Başka türlü nasıl yapacaksınız? Bakın İSKİ’den ne güzel bahsediyorsunuz. İSKİ çalışıyor diyoruz. KİPTAŞ’ı da çalıştırmak için bir arsa stokunuzun olması gerekiyor” dedi.
“SOKAKTAN GEÇEN BİRİSİ DEĞİL”
KİPTAŞ’ın Başakşehir’de hayata geçirdiği projelerle ilgili veriler de paylaşan Yıldırım, “Şimdi biz bu arsayı alırken bir mukavele yapmışız satıcıyla. Bir kere bilinmeyen bir şahıs değil. Herhangi bir şahıs diyor Ekrem Bey ve orada da yanlış bilgi var. Bir parselin sahibi bir şirket. Diğer parselin sahibi de o birinci parselin sahibiyle ortak ikinci bir şirket. İki şirket var ikinci parselde yani. Hem de ikinci parselde yüzde elli hissesi var. Yani sokaktan geçen birisi değil. Biz insanlarla oturmuşuz, konuşmuşuz. Demişiz ki, birinci parseli alırız. Ama ikinci parselde hissedarın var ve üzerinde takyidatın var. Yani banka borçların var. Kendisinin yok, diğer ortağının var. Onu temizleyerek gelirsen fiyatımız budur demişiz. Haa temizleyemediğin için gelemedin, o zaman 1. parselini bin liradan alırız demişiz, kelepir fiyatına. Arsasını 5 gün sonra temizlemiş gelmiş. Arsa ile birlikte o günün şartlarında, KİPTAŞ için çalışan değerleme şirketlerinin değerlendirmesiyle arsalar 48 ay vadeyle satın alınmış. Ne ile alınmış, bu banka kredisiyle alınmamış.  Bir banka borcu yok” dedi. 
Hesabı yapıldığında o tarihte KİPTAŞ’a 100 milyon para kazandırdıklarını belirten Yıldırım, “İş yapacaksın dedikodu yapmayacaksın, iftira atmayacaksın” diyerek konuşmasına son verdi.