İstanbulVeliefendi İşçi Bloklarında kentsel dönüşüm için imzalar atıldı

Veliefendi İşçi Bloklarında kentsel dönüşüm için imzalar atıldı

08.12.2023 - 15:59 | Son Güncellenme:

Veliefendi İşçi Bloklarında kentsel dönüşüm için imzalar atıldı

Veliefendi İşçi Bloklarında kentsel dönüşüm için imzalar atıldı

İSTANBUL, (DHA) - Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi’nde bulunan İşçi Bloklarının kentsel dönüşümü için hak sahiplerinden oluşan sözcü bir grup ile yüklenici firma arasında imzalar atıldı. Hak sahipleri ile yüklenici şirket arasında atılan imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu’muzda çözülemeyen üzerinde 20 yıldır çalışılan yeni bir kentsel dönüşüm projesini başlattık" dedi.

Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi’nde 1965-1967 tarihleri arasında inşa edilen ve 30 parselden oluşan İşçi Blokları için kentsel dönüşümün önü açıldı. Zeytinburnu Belediyesi’nin süreci takip ettiğini belirten Başkan Arısoy, “Biz de belediye olarak başka hazırladığımız kentsel dönüşüm imar planları notları çerçevesinde burada rızayla dönüşüm mutabakatının ortaya çıkması konusunda büyük gayretler gösterdik. Bugün ilk imza atılıyor. Ama belediyemizin rolü burada tamamlanmıyor. Biz süreci konutlar hak sahiplerine teslim edilinceye kadar takip edeceğiz. Böyle bir sorumluluğumuz var. Müsterihiz, Allah’ın izni ile güle oynaya sözleşmeler imzalandıktan sonra mevcut binaların yıkımı sonra da konutların başlaması nihayetinde olabileceği en kısa sürede Zeytinburnu Veliefendi İşçi Bloklarında oturan komşularımız güvenli evlerine kavuşmuş olurlar. Veliefendi İşçi Bloklarında oturan kardeşlerimize Zeytinburnu’na hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

ARISOY: HAK SAHİPLERİ İLE YÜKLENİCİ FİRMALAR ARASINDAKİ GÖRÜŞMELERE REFAKAT ETTİK

Belediyenin görüşmelere refakat ettiğini söyleyen Başkan Ömer Arısoy, “Bugün Zeytinburnu’nda 20 yıldır çözülemeyen yeni bir kentsel dönüşüm projesini başlattık. Veliefendi İşçi Blokları olarak bilinen Zeytinburnu’nda 1965 yılında yapılan blok ve villalardan oluşan bir bölge. Bizden önce de çok uğraşıldı. Biz geçen yıl yeni dernek yönetimiyle bir harekete başladık. Hak sahipleri ile yüklenici firmalar arasındaki görüşmelere refakat ettik. Belediye olarak bizim hazırlayıp Kasım 2021’de yürürlüğe koyduğumuz kentsel dönüşüm imar plan notlarının avantajlarından yararlandırdık. Hemşerilerimiz için iyi bir sözleşme olması çaba gösterdik. Her aşamasında hemşerilerimizden oluşan derneğin teşebbüs heyetine refakat ederek iyi bir sözleşme yaptılar. Bugün yüklenici firmayla, hak sahiplerini temsilen ilk imzalarını attılar. Önümüzdeki günlerde bu sözleşmenin her bir maliki tarafından imzalanma süreci var. Süreç tamamlanınca orada da proje aşaması, inşaatın başlama aşaması her bir aşamasını hemşerilerimiz adına takip edeceğiz. Bugün başlatılan proje ile Zeytinburnu’nda 305 bağımsız birim, 297 konut, 8 ticari birimden oluşan 305 bağımsız birim, 34 bin metrekarelik alanın kentsel dönüşüm süreci başlamış oluyor. Hemşerilerimize hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından projenin başlaması için imzalar atıldı.