İzmir '100. Yılın Öyküsü, Şiiri' yarışmasında dereceye girenler belirlendi

'100. Yılın Öyküsü, Şiiri' yarışmasında dereceye girenler belirlendi

28.02.2024 - 12:44 | Son Güncellenme:

'100. Yılın Öyküsü, Şiiri' yarışmasında dereceye girenler belirlendi

100. Yılın Öyküsü, Şiiri yarışmasında dereceye girenler belirlendi

İZMİR, (DHA)-İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet'in kurucu değerlerine ithafen düzenlediği '100. Yılın Öyküsü, Şiiri' adlı ulusal öykü ve şiir yarışmasında dereceye girenler açıklandı. Tarihi Asansör Ceneviz Salonu'nda bir araya gelen seçici kurul, gün boyu süren değerlendirme sonucunda nihai sonuçları belirledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet'in kurucu değerlerine ithafen düzenlediği '100. Yılın Öyküsü, Şiiri' adlı ulusal öykü ve şiir yarışması sonuçlandı. Tarihi Asansör Ceneviz Salonu'nda yapılan seçici kurul toplantısını İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Aydın ve Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay da ziyaret ederek katılımlarından ötürü seçici kurul üyelerine teşekkür etti.Barış İnce, Bekir Yurdakul, Handan Gökçek, Hülya Soyşekerci ve Nalan Barbarosoğlu'ndan oluşan öykü seçici kurulu 'Karne Günü' adlı eseriyle İstanbul'dan yarışmaya katılan Başak Baysallı'yı oy birliği ile birincilik ödülüne değer gördü. 'Mektuplar ve Yıllıklar' adlı öyküsü ile yarışmaya Ankara'dan katılan Kumru Alpaydın ikinci, 'Hüzzam Taksim ve İki Kuşaktan Şarkılar' adlı öyküsü ile yarışmaya İzmir'den katılan Sema İşisağ Üçüncü ise üçüncü oldu. Ayşe Burhan Aytekin, İlkay Yılmaz ve Anıl Çetinel Örselli ise mansiyon ödülüne değer görüldü.

ŞİİR ÖDÜLLERİ DE SAHİPLERİNİ BULDU

Betül Dünder, Bilsen Başaran, Duygu Kankaytsın, Haydar Ergülen ve Tuğrul Keskin'den oluşan şiir seçici kurulu ise 'Sıradaki Cumhuriyet İşçilere Gelsin' isimli şiiriyle yarışmaya Eskişehir'den katılan Birtürk Özkavak'ı birinciliğe layık gördü. 'Yorgun Kıraç' isimli şiiriyle yarışmaya Erzurum'dan katılan Yaşar Bayar ikinciliğe, 'Kırıkları Utangaç Gururu Mermer' isimli şiiriyle Samsun'dan katılan Dolunay Ünal ise üçüncülüğe hak kazandı. Merve Evren, Nevzat Konşer ve Figen Savi ise mansiyon ödüllerinin sahipleri oldu.

ÖDÜL TÖRENİNE İLİŞKİN DETAYLAR AÇIKLANACAK

Öykü kategorisinde “'Cumhuriyet ve Kadın', şiir kategorisinde ise 'Cumhuriyet ve Özgürlük' temasıyla düzenlenen ulusal katılımlı yarışmaya 57 kentten 412 katılımcı 438 eser ile başvurdu. Her iki kategoride de birincilik ödülünün 20 bin TL, ikincilik ödülünün 15 bin TL, üçüncülük ödülünün ise 10 bin TL olarak açıklandığı yarışmada, mansiyon ödülüne hak kazanan 3'er yarışmacıya 10 ciltten oluşan 'Geçmişten Günümüze Kurtuluşun 100. Yılında İzmir' kitap dizisi armağan edilecek.

Ödüle hak kazanan ve seçici kurulun belirlediği eserleri Cumhuriyet'in 100'üncü yılı anısına özel hazırlayacağı kitapta toplayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, ödül törenine ilişkin detayları ise önümüzdeki günlerde duyuracak.(DHA)

FOTOĞRAFLI