Geri Dön

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Çatışmanın kimseye faydası yok”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Çatışmanın kimseye faydası yok”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Çatışmanın kimseye faydası yok”

İZMİR, (DHA)- AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, bazı CHP’li belediyelerin banka hesap numarası vererek kanuna aykırı bir şekilde yardım toplandığını ve Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık çalışanlarının barınma sorunu varmış gibi gösterildiğini söyledi. Sürekli, “Lütfen, sağduyumuzu koruyalım. İnanıyorum ki bu illetle mücadelemizde dayanışmamızın gücü, birlik ve beraberlik ruhumuz galip gelecek” diye konuştu.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Gündemin, tamamen hayati ve ciddi bir gündem olduğunu, tüm dünyayı sarsan bir salgınla mücadele edildiğini hatırlatan Başkan Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bazı CHP’lilerin yanlış belgelerle siyasi çatışma ortamı yarattığını söyledi. Sürekli, “Bu tartışmaların hiç kimseye faydası yok. Sonu da yok. Gündemimiz gerçekten hayati bir nitelikte. Eleştiriler, öneriler başımız gözümüz üstüne ama üst perdeden konuşulup bazı durumlar yeterince değerlendirilmeden fırsata dönüştürülmeye çalışıldıkça iş çığırından çıkıyor. Biz, ortak akıl ve çözümden hiç kaçmadık. Bunun örnekleri çok. Mevkidaşımın da bu bakış açımızı biliyor olmasını umuyorum. Ne var ki, bazı meseleleri siyasileştirmek toplumu germekten öteye gitmiyor. Böyle bir dönemde herkes görev ve yetkisindeki sorumlulukları yerine getirmeli ve aynı yere yumruk vurmalı” diye konuştu.

‘KANUNA AYKIRILIĞA GÖZ YUMMAYIZ’

Bazı CHP’li belediyelerin kanun dışı davrandığını belirten AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Israrla CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarını engellediğimiz söyleniyor. Tekrar ediyorum bu doğru değil. Ortaya bir hesap numarası atıp kanun dışı bir yöntemle, gerekli idari işlemleri yok sayıp, denetimsiz şekilde yardım toplayanlara devlet elbette dur diyecek. Devletin derdi kanun tanımazlarla. Tunç Soyer’in İzmir’de başlattığı dayanışma kampanyasına tek kelime etmedik. Kaldı ki kendisi de bu ayrımın farkında ki, hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü olduğu bir yöntem seçti. Bu konuda açıklamaları da var. Biz dayanışmadan hiç kaçmadık, kaçmayız. İzmir’in yakın geçmişi; Buca metrosu, Çiğli tramvayı, Özkanlar Pazaryeri gibi pek çok örnek barındırıyor. Sayın Soyer’i bilmem ama mevkidaşımın bu bakış açımızı gayet iyi bildiğini umuyorum. Ancak, kanuna aykırılık ve denetimsizliğe göz yumulmasını da kimse beklemesin. Hal böyleyken, meseleleri böylesi sıkıntılı bir süreçte halka gerçek dışı bilgilerle aktarmak fevkalade yanlış bir davranıştır” dedi.

‘ELEŞTİRMEK BAŞKA, YANILIP YANILTMAK BAŞKA’

Dokuz Eylül Üniversitesi ile çatışma konusu haline getirilen sağlık çalışanlarının barınma konusuna da değinen Sürekli; “Biz eleştiriye, öneriye ve dayanışmaya her zaman varız. Ancak eleştirmek başka, yanılıp yanıltmak başka. ‘Sağlık çalışanlarına yer tahsis ettik, Dokuz Eylül Üniversitesi ihtiyaç olmadığını söyledi’ dedikten sonra, kurumun eski bir öncelik duyuru mesajını gündeme getirip, ‘Bunlar iyilikten anlamıyor, bir teşekkür dahi etmiyor’ deniyorsa, işin içinde iş vardır. Bu çatışmanın eski bir belgeye dayandırılarak yapılması kabul edilemez. Meseleyi körüklemek yerine üniversite ile iletişim sürdürülür, ihtiyaç olması halinde de destek sağlanabilirdi. Üstelik sağlık çalışanlarımızın emekleri ve her zamankinden daha meşakkatli bir süreci yaşamaları hassasiyetin en büyüğünü hak ediyor. Konuyla ilgili başhekimlik de açıklama yaptı. Tartışmayı siyasallaştırarak ısrarla sürdürmek doğru değil” ifadelerini kullandı.

‘SALGIN, İNSAN AYIRMIYOR’

Koronavirüsle mücadalede İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tedbirleri arttırması gerektiğini söyleyen Sürekli, “Bu arena siyasi bir arena değildir. Salgın tehlikesi ayrım gözetmezken; bazı hassasiyetleri göz ardı etmemek gerekiyor. Covit-19; siyasi görüş, din, dil, ırk, inanç, güçlü, güçsüz ayrımı yapmıyor. Herkes öncelikle kendi görev ve yetkisinde olan tedbirleri almak zorunda. İzmir Büyükşehir Belediyesi; toplu taşımalarda, otobüs durakları ve vapur iskelelerinde, pazar yerlerinde halen maske, eldiven gibi hijyen malzemelerini dağıtmıyor. Bu konuda gereğini yapmayan tek şehir İzmir. İvedilikle tedbirleri artırmaları gerekiyor. Uzmanların da uyarıları doğrultusunda, özellikle çöp ve çevre temizliği konusunda her zamankinden özel, farklı tedbirler alması gerekiyor. Sokağa çıkmak zorunda olan vatandaşlarımızın ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını da planlamalılar. Tabi ki her sorumluluk, kendi içinde ortaklaşabilir. Bu badireyle hep birlikte mücadele etmenin gereği budur. Bizler, bu dayanışmaya her zaman varız” diye konuştu.

‘BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ GALİP GELECEK’

Cumhurbaşkanlığı’nın önderliğinde tüm bakanlıkların salgınla mücadele sürecini hummalı bir çalışmayla ve titizlikle yürüttüğünü belirten AK Parti İzmir İl Başkanı, “İhtiyaçları her ne olursa olsun vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Tedbirlerimizi alıyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Kampanyası’ örnek bir noktaya ulaştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kritik tedbirleri, kampanyanın geldiği aşamayı milletimizin huzuruna çıkarak paylaşıyor. Sağlık Bakanlığımız ve ilgili bakanlıklarımız da ona keza, ilk günden itibaren tüm verileri ve yardımları şeffaf bir şekilde kamuoyuna aktarıyor. Vatandaşlarımız evlerinde kalıp tedbir kararlarını uygularken, bizlere düşen de görevlerimizi eksiksiz olarak yerine getirmek ve tek yürek olmayı başarabilmek. Lütfen, sağduyumuzu koruyalım. İnanıyorum ki bu illetle mücadelemizde dayanışmamızın gücü, birlik ve beraberlik ruhumuz galip gelecek” dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber