Geri Dön
BayraklıDepremde ağır hasar alıp, sonrasında yıkılan Cumhuriyet Apartmanı'nın temeli atıldı

Depremde ağır hasar alıp, sonrasında yıkılan Cumhuriyet Apartmanı'nın temeli atıldı

Depremde ağır hasar alıp, sonrasında yıkılan Cumhuriyet Apartmanı'nın temeli atıldı

Depremde ağır hasar alıp, sonrasında yıkılan Cumhuriyet Apartmanı'nın temeli atıldı

İZMİR, (DHA) - İZMİR'deki büyük depremde ağır hasar alan ve sonrasında yıkılan Bayraklı ilçesindeki 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Apartmanı'nın yeniden inşası temeline törenle ilk harç döküldü. Yüzde 20 emsal artışıyla yeniden yapılacak açılışın temel atma töreninde konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "İlk günden beri, depremzedemizin yanındayız ve yaralarımızı sarmak için biz bize yeteriz" dedi.

Ege Denizi'nde Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020'de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde ağır hasar alan ve sonrasında yıkılan Bayraklı ilçesindeki 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Apartmanı'nın yeniden inşası için ilk kazma vuruldu. Apartman sakinleri ve yüklenici firma arasında imzalanan sözleşme sonrası 44 daire, 4 dükkan olacak şekilde 10 katlı olarak projelendirilen apartmanın temeli atıldı. Proje, 'yüzde 20 emsal artışı' kararından da faydalandı. Yüklenici firma yetkilileri, projenin 18 ayda tamamlanacağını söyledi. Temsili temel atma töreni, tüm katılımcılarla birlikte gerçekleşti. Mansuroğlu Mahallesi'nde gerçekleşen temel atma törenine, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Didem Gültekin, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, EGEKOOP Başkanı Hüseyin Aslan, yüklenici firma yetkilileri ve depremzede vatandaşlar katıldı.

'BİZ BİZE YETERİZ'

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Deprem hayatımızın gerçeği ve biz de acı bir şekilde yaşadık. Şimdi, birlik ve dayanışma ile yaralarımızı sarma zamanı. Cumhuriyet Apartmanı'nın temelinin, çok mücadele ettiğimiz yüzde 20 emsal artışıyla atılması bu dayanışma ruhu için önemli. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. İlk günden beri, depremzedemizin yanındayız ve yaralarımızı sarmak için biz bize yeteriz. Hasar durumlarının adaletli belirlenmesi, kredi koşullarının mağduriyet yaratmaması ve deprem konutlarından öncelikle depremzedelerin faydalanması konularından da asla geri adım atmayacağız. Temeli atılan yeni evlerinize bir an önce kavuşup, sağlıklı, huzurlu bir yaşam geçirmenizi diliyorum. Hepimize umut oldunuz" dedi. 

KREDİ TALEBİNİ YİNELEDİ

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği Başkanı Haydar Özkan, ""Bugün benim için çok kıymetli bir gün. En çok mağdur olabileceğini düşündüğümüz bir binanın yeniden ayağa kalkıp, herkese örnek olacak şekilde bir sözleşme imzalaması ve bu törenle temelinin atılması kadar onur verici bir olay yok. Kredi talebimizin de en kısa sürede hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Bunun başka çözümü yok. Yürüyecek yolumuz yok" diye konuştu.

UMUDUN TEMSİLİ

Apartman sakini Bilge Bozcan ise, "Bu inşaat, komşularım, İzmir'deki tüm depremzedeler ve halkımız için örnek temsil eden bir inşaattır. Yüzde 20 hakla inşaatına başlanmış hepimizin umudunun temsili bir yapı olacaktır. Son yıllarda örneği görülmemiş özverili çalışmalarıyla örnek olan Bayraklı Belediyemizin eseridir" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber