Geri Dön
İzmir'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasıyla toplanan bağışlar depremzedelere eve ve işyeri olacak

'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasıyla toplanan bağışlar depremzedelere eve ve işyeri olacak

'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasıyla toplanan bağışlar depremzedelere eve ve işyeri olacak

'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasıyla toplanan bağışlar depremzedelere eve ve işyeri olacak

İZMİR Ticaret Odası (İZTO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 30 Ekim'de yaşanan İzmir depreminin ardından başlattıkları 'Birlikten İzmir Doğar' kampanyası ile toplanan 53 milyon lira bağışla depremzedeler için konut ve işyeri inşaa edileceğini söyledi.

İzmir Ticaret Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, meslek komiteleri toplantısının pandemi nedeniyle 3 yıl aradan sonra yüz yüze ilk kez yapıldığını belirterek hem yürütülen faaliyetleri hem de ekonomik gelişmeleri değerlendirdiklerini dile getirdi. Konuşmasında, 'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasıyla İzmir'de yaşanan deprem sonucunda, ailesinde vefat olan depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladıklarını kaydeden Mahmut Özgener, konut yapımı, sosyal ve eğitim alanlarının yapımı ile gerekli olabilecek diğer ihtiyaçların karşılanması için çalıştıklarını anlattı. Kampanyada bugüne kadar yaklaşık 53 milyon TL bağış toplandığını ifade eden Özgener, "30 Ekim İzmir depremi sonrasında oda ve borsalarımızın da desteğiyle depremden zarar gören iş yerlerimize destek olabilmek amacıyla KOSGEB Acil Destek Kredisi'nin geçmesine yönelik girişimlerimiz başarılı sonuç verdi. Sizlerin de değerli katkılarıyla depremde zarar gören vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamaya gayret ettik. Valilik koordinasyonunda oluşturulan fonla, depremde zarar gören üyelerimize mümkün olduğunca destek olmaya çalıştık. Toplanan bağışlarla kampanyada yer alan kurumlar tarafından konut ve diğer alanlar inşaa edilecek" dedi.
Bu yıl vakıf üniversiteleri arasında 30'uncu sıradan 6'ncı sıraya çıkmayı başardıklarını söyleyen Özgener, üniversite için Güzelbahçe Kampusüyle ilgili çalışmalara başladıklarını açıkladı. Özgener şöyle devam etti:
"Yeni kampus projemizi 1 Temmuz 2022'de temelini atmayı hedefliyoruz. Kampusümüzü hem fiziksel hem de teknik anlamda yeni teknolojiler ve akıllı binalar ile donatmak, yapay zeka uygulamalarını en üst seviyede kullanmak istiyoruz. Kampus Projesi'nin, ulusal ve prestijli bir mimari tasarım yarışmasıyla belirlenmesi konusunda çalışmalarımızı başlattık. En kısa sürede yarışma duyurusuna da çıkacağız."

ASGARİ ÜCRETLİLERİN VERGİDEN MUAFİYETİ SAĞLANACAK
Kayıt dışı istihdamla mücadelenin önemli bir ayağını asgari ücret oluşturduğunu dile getiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, çalışanların önemli bir kısmının asgari ücret aldığını hatırlatıp, "Asgari ücretin vergiden muaf olması ile ilgili dün İzmirli il ve ilçe oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı'nda bir karar aldık. Asgari ücretlilerin vergiden muaf olması ve asgari ücretin üzerinde olan çalışanların da asgari ücrete kadar muaf, üstünün vergilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyu hemen Çalışma ve Sosyal Bakanımız ile TOBB Başkanımıza ileterek takipçisi olacağız" diye konuştu.

İHRACATTA ARTIŞ
Türkiye'nin dünya ihracatından aldığı payın Cumhuriyet tarihinde ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktığını söyleyen Özgener, bu rakamın 1980'de yüzde 0,14 iken, 2000'de yüzde 0,43'e ulaştığını vurguladı. Pandemi sürecinde imalat ve ihracat ağırlıklı firmaların önemli bir sınav verdiğine dikkat çeken Mahmut Özgener, "Hizmet ve perakende ticaret alanında faaliyet gösteren üyelerimiz ise kısıtlamalar nedeniyle ekonomik zorluklar yaşadı. Hala sıkıntı yaşamaya devam eden üyelerimiz olduğunu da biliyoruz. Özellikle hizmet sektöründe yer alan üyelerimizin sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Geçen süreçte pandemiyi bahane etmedik ve oda olarak projelerimizde hız kesmeden ilerlemeye devam ettik. İlk planda kentimizde yer alan sivil tolum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruşları iş birliğiyle ortak akıl ile sinerji elde ederek birçok projede kısa zamanda büyük mesafe aldık" dedi.

KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMALARI
İZTO'nun meslek gruplarından 15'inin ihtisas site ve çarşı yapmak, 8'inin ise ihtisas OSB kurmak amacıyla başvuruda bulunduğunu anlatan Mahmut Özgener, talepleri karşılamak için çalıştıklarını ancak kentin en önemli sorunu olan yer bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Özgener, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi nezdinde yeni ticari genişleme alanlarının planlamasının önemini her platformda ısrarla dile getirdiklerini anlattı. Özgener konuşmasına şöyle devam etti:
"Kadına yönelik şiddet konusunda herkes gibi bizler de çok hassasız. Kadın meclis üyelerimiz şiddetle mücadele konusunda çok önemli çalışmalar yapıyor. Bunlardan biri Kadın Dostu Kent Planlaması. Çiğli Belediyesi ile yaptığımız protokolle Çiğli Köyiçi Mahallesi'nde kadının hayatını kolaylaştıracak, istihdama katılımını sağlayacak uluslararası standartlardaki planlamayı hayata geçiriyoruz. Aynı projeyi Bornova'da da yapacağız."
Toplantının devamında Ekonomi Danışmanı Pelin Dilek ve bir danışmanlık şirketinin yönetim kurulu başkanı ve Ticaret Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, güncel ekonomik gelişmeler ve gündemde olan mevzuat çalışmaları ile ilgili paylaşımda bulundu.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, DHA

FOTOĞRAFLI
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber