Geri Dön

Buca Belediyesi'nden atık ilaçlara karşı çevreci proje

Buca Belediyesi'nden atık ilaçlara karşı çevreci proje

Buca Belediyesi'nden atık ilaçlara karşı çevreci proje

Buca Belediyesi, atık ilaçlar nedeniyle oluşan doğa kirliliğine dur demek için atık ilaç toplama projesi başlattı. ÇEKOOP işbirliğiyle düzenlenen proje kapsamında vatandaşların kullanmadıkları veya tarihi geçen ilaçları atabilmeleri için Buca'daki eczanelere Atık İlaç Toplama Noktaları yerleştirdi. Projenin ilk adımını atan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, vatandaşlara çevre kirliliğine karşı işbirliği çağrısı yaptı.

Buca Belediyesi, atık ilaçlar nedeniyle oluşan çevre kirliliğini önlemek için geri dönüşüm projesi başlattı. Buca Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) işbirliğinde başlatılan proje kapsamında, Buca'daki ÇEKOOP üyesi 18 eczaneye atık ilaç toplama noktaları yerleştirildi.

ATIK İLAÇLAR TOPLANACAK

Proje sayesinde vatandaşlar, eczanelerdeki kutulara evlerinde kullanmadığı ya da bir kısmı kullanılmış olan ilaçları atabilecek. Evlerdeki ilaçların yanı sıra hastanelerde, eczanelerde miadı dolmuş ilaçlar da bu noktalarda depolanacak. Depolanan ilaçların doğru şekilde imha edilmesi ile çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkilemelerinin önüne geçilecek.

İLK ADIMI BAŞKAN KILIÇ ATTI

Buca'da konumlandırılan eczaneleri ziyaret eden Başkan Kılıç, kullanılmayan ilaçları atık ilaç toplama noktasına atarak çevreci projeyi başlattı. Tüm Bucalı hemşehrilere atık toplama çağrısı yapan Kılıç, “Hepimizin bildiği gibi ilaç atıkları, doğamıza son derece ciddi zararlar veriyor. Bunun önüne geçebilmek için Buca Belediyesi olarak bir çalışma başlattık. Atık ilaçların bilinçsizce evsel atıklara karıştırılması ve bertaraf edilememesi doğal kaynaklarımızın üzerinde de oldukça olumsuz bir yük yaratıyor. Bunun önüne geçebilmek için tüm hemşehrilerimzi bu projeye ortak olmaya davet ediyorum” dedi.

ÜLKEMİZE ÖRNEK OLACAK

ÇEKOOP Kurucu Başkanı Eczacı Şule İlkkurşunlu ise “Atık ilaçların doğru şekilde imha edilememesi, çöpe ya da kanalizasyona atılması, doğaya karışmasına neden oluyor. Doğaya karışan ilaçlar yer altı sularıyla canlılara geri dönecek. Çöpe atılan ilaçlar ise hem çocuklarımızın hem de hayvanların sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.  Bu anlamda Buca Belediyesi'ne bu yaptığı girişim için teşekkür ediyorum. Atık ilaçların toplanması, ülkemize çok önemli bir değer ve bir örnek olacak” şeklinde konuştu.

İZMİR (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber