Geri Dön
İzmirDEÜ'lü veterinerler beyaz önlüklerini giydi

DEÜ'lü veterinerler beyaz önlüklerini giydi

DEÜ'lü veterinerler beyaz önlüklerini giydi

DEÜ'lü veterinerler beyaz önlüklerini giydi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen Türkiye'de Veteriner Hekimliği Öğretiminin 179. Yılı Kutlaması ve Beyaz Önlük Giyme Töreni Kiraz'da gerçekleştirildi. Birçok yeni birimin de hizmete alındığı törende konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yaklaşık üç yıl önce temellerini attıkları DEÜ Veteriner Fakültesi'nin hızla yükselişine şahit olduklarını belirterek, “Fakültemizin İzmir'de, Türkiye'de hatta dünyada sadece fakülte olarak değil, bir hayvancılık üssü olarak hizmete vereceğine yürekten inanıyoruz" diye konuştu.

İzmir'in ilk veteriner fakültesi olan DEÜ Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen Türkiye'de Veteriner Hekimliği Öğretiminin 179. Yılı Kutlaması ve Beyaz Önlük Giyme Töreni, İzmir Kiraz'da gerçekleştirildi. DEÜ Veteriner Fakültesi Klinik Araştırma ve Uygulama Ünitesi'nin açılışının yapıldığı, Kiraz ve Çevresinde Yeni Doğan Buzağı Ölümlerine Karşı Gebe Hayvanların Corona, Rota ve Ecoli Karma Aşılaması Projesi'nin de başlatıldığı programa DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ve DEÜ mensupları katıldı. Törende beyaz önlüklerine kavuşan öğrenciler büyük bir sevinç yaşadı.

"HİKAYEMİZ ÜÇ YIL ÖNCE BAŞLADI"
Törenin açılışında bir konuşma yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ Veteriner Fakültesi'nde hikayenin yaklaşık üç yıl önce başladığını belirterek, “Kurumların da kişilerin de hikayeleri vardır. Kiraz Belediye Başkanımız Saliha Özçınar'ın bu güzel binayı bize bağışlama önerisiyle başlayan hikayede burada ne yapabiliriz diye düşündük. Yaptığımız çalışmalarda Kiraz'ın özellikle büyükbaş hayvancılıkta Türkiye'nin yaklaşık yüzde 10'luk potansiyeline sahip olduğunu gördük; Kiraz halkının, ilçede görevli bürokratların evlatlarımızı öğrencilerimizi bağrına basacağını, kendi evlatları gibi sahip çıkacağını gözlemledik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da iletip onun desteğini aldıktan sonra fakültemizi kurduk. Gururla gördük ki daha ilk yıldan öğrencilerimiz fakültemize büyük ilgi gösterdi; Türkiye birincileri DEÜ Veteriner Fakültemizi tercih etti. Bu tercihi yapan gençlerimizin birçoğu da kız öğrencilerimiz oldu. Şu anda 155 öğrencimizle fakültemizde eğitimlerimize devam ediyoruz" dedi.

"HIZLA YOL ALDIK"
DEÜ Veteriner Fakültesi'ni kurduktan sonra çok hızlı yol aldıklarını ve fakültenin yapılanmasını tamamladıklarını belirten Rektör Hotar, “Cerrahi, iç hastalıklar, doğum ve jinekoloji, suni tohumlama gibi bölümlerin yer aldığı Klinik Araştırma ve Uygulama Ünitesi'ni bugüne hazır duruma getirdik. Temel Birimler ve Klinik Öncesi Birimler Laboratuvarı ile kütüphanemizi oluşturduk. Kiraz ve Çevresinde Yeni Doğan Buzağı Ölümlerine Karşı Gebe Hayvanların Corona, Rota ve Ecoli Karma Aşılaması Projesi başlatıyoruz. Öğrenci spor alanlarımızı açtık, iki yeni öğrenci topluluğu oluşturduk. Kiraz Türk Telekom Yatılı Bölge Ortaokulu'nun üniversitemizin de kullanması için bir protokol gerçekleştirildi ve 80 öğrenci kapasiteli bir misafirhane hizmete alındı. İzmir'de, Türkiye'de hatta dünyada sadece fakülte olarak değil, bir hayvancılık üssü olarak hizmete vereceğine inandığımız bu yapının temellerini attık, yükselişini izliyoruz. Emeği geçen herkese şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor, öğrencilerimize, hocalarımıza ve mesai arkadaşlarımıza başarılı bir akademik yıl diliyorum" diye konuştu.
 Konuşmaların ardından DEÜ Veteriner Fakültesi'ne en yüksek dereceyle kayıt yaptıran İlkay Yüksel ile İbrahim Kızıltaş'a hediyeleri takdim edildi, öğrenciler beyaz önlüklerine kavuştu. Doğa Sporları ve Yabani Hayatı Gözlem Topluluğu ile Veteriner Medyası Topluluğu'nun da kurulduğu etkinlikte, öğrenciler için hazırlanan spor alanları da hizmete alındı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber