Geri Dön
İzmirDünya gençleri Konak'ta buluştu

Dünya gençleri Konak'ta buluştu

Dünya gençleri Konak'ta buluştu

Dünya gençleri Konak'ta buluştu

İZMİR Konak Belediyesi ile AIESEC İzmir Şubesi'nin Konak'ta birlikte yürüttüğü ‘Dünya Bize Katılıyor’ projesi kapsamında Rusya, Fas, Tunus ve Romanya'dan gelen 19-23 yaş aralığındaki 20 genç, Türkiye'den 15-18 yaş aralığındaki 40 genç bir araya geldi.

Konak Belediyesi ile AIESEC İzmir Şubesi'nin Konak'ta birlikte yürüttüğü “Dünya Bize Katılıyorö projesi, Halil Rıfat Paşa Konağı'nda hizmet veren Araştırma ve Geliştirme (ARGE) Müdürlüğü'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Ukrayna, Rusya, Fas, Tunus ve Romanya'dan gelen 19-23 yaş aralığındaki 20 genci, Türkiye'den 15-18 yaş aralığındaki 40 gençle buluşturan proje için düzenlenen törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, AIESEC İzmir Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Elif Hardura, yabancı heyetler ve gençler katıldı. Açılış töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gençlere akılla, bilimle, sanatla yoğrulmuş bir hayat kurmak için çalıştıklarını belirterek, “Şundan kesinlikle eminim dünya daha güzel bir yer olacaksa bu sizlerin güzel enerjisi sayesinde olacak. Bu buluşmadan doğacak sinerji, hem sizler için hem de ilçemiz ve belediyemiz için çok önemli. Hepinizin çok heyecanlı olduğunu görüyorum. Ve şundan kesinlikle eminim: Dünya daha güzel bir yer olacaksa bu işte sizlerin bu güzel enerjisi sayesinde olacakö dedi. Gençlerin 6 hafta sürecek proje kapsamında eğitimlere, atölye çalışmalarına katılacağını, yabancı dil gelişimi konusunda birbirlerine destek olacağını ve farklı kültürleri tanıyacağını belirten Batur, “Dünyada zaten artık ülkeler arasındaki fiziki sınırlar da kalkıyor. Bunu en iyi sizler biliyorsunuz. Sizlerin kullandığı yeni iletişim teknolojileri sayesinde dünya küresel bir köye dönüyor ve bu köy hepimizin. Onun iyiliği için birlikte çalışmak zorundayız. Gelişen, değişen dünya sizlerin olacak. Ancak özellikle pandemi ortamında gördük ki, dünyanın da bizlere, ona daha iyi bakmamıza ihtiyacı var. Sizlerin bu duyarlılıkla hareket edeceğine ve dünyamıza sahip çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

EĞİTİM KURSLARI AÇILACAK

Gençlere akılla, bilimle, sanatla, sevgiyle yoğrulmuş bir hayat kurmak adına çalıştıklarını vurgulayan Batur, Konak Belediyesi'nin gençler için yürüttüğü projelerle ilgili bilgiler de verdi. 1900'lü yılların başında inşa edilen tarihi İstiklal İlkokulu'nun Yenilikçi Öğrenme Merkezi'ne dönüştürüldüğünü belirten Batur, tarihi Kemer Tren İstasyonu'nun ise gençleri madde bağımlılığından koruma amacıyla Konak Gençlik Destek Merkezi haline getirildiğini kaydetti. Çınarlı Rekreasyon Alanı'nda planetaryumun da bulunacağı Konak Bilim Merkezi'ni kurduklarını belirten Batur, üniversite sınavına hazırlanan gençler için destek eğitim kursları açmayı planladıklarını da söyledi.

6 HAFTA SÜRECEK

AIESEC İzmir Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Elif Hardura ise Başkan Batur'a, gençlere inandığı ve destek olduğu için teşekkürlerini iletti. AIESEC gönüllüsü gençler de Konak Belediyesi'ne, Başkan Batur'a ve AIESEC'e teşekkür etti. 6 hafta sürecek olan Proje kapsamında; eğitim ve atölye çalışmalarına katılacak gençler, yabancı dillerini geliştirecek. Projenin en önemli ayaklarından biri kültürler arası etkileşim olacak. Beş ülkeden gelen gençler kendi ülkelerini, kültürlerini tanıtmak için çeşitli sunumlar da yapacak. 6 haftanın sonunda ülkelerinin kültürel kıyafetlerinin, yiyecek ve içeceklerinin, yöresel danslarının tanıtılacağı ‘Ülkeler Panayırı’ düzenlenecek.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber