Geri Dön
İzmirİZMİR’DE ARABALI VAPUR ZAMLANDI

İZMİR’DE ARABALI VAPUR ZAMLANDI

İZMİR’DE ARABALI VAPUR ZAMLANDI

2006 yılından bu yana arabalı vapur ücretlerini sabit tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi, başta yakıt olmak üzere artan maliyetler nedeniyle araç taşıma ücretlerinde yeni fiyat düzenlemesine gitti. Ancak yoğun saatler dışındaki zaman dilimini kapsayan "İndirimli saat" uygulaması yeni dönemde de devam edecek. Büyükşehir, içinde öğrenci olan midibüs tarzındaki öğrenci servislerine de indirim uygulayacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, arabalı vapur ücretlerinde düzenlemeye gitti. Vatandaşların vapur seferlerinden daha fazla yararlanmaları amacıyla 3 tane arabalı vapur yaptırmak için ihaleye çıkan ve bu süreç içinde “Mavi Körfez” vapurunu kiralayarak sefer sayılarını artıran Büyükşehir Belediyesi, 1 Eylül 2014 Pazartesi gününden geçerli olacak şekilde arabalı vapur taşıma ücretlerinde yeni fiyat düzenlemesi yaptı.
2006 yılından bu yana arabalı vapur ücretlerinde fiyat artırımı yapmayarak, başta yakıt olmak üzere artan maliyetlere direnen ve bunun üzerine 2012’de “indirimli saat” uygulamasını hayata geçirerek belli saatlerde daha düşük ücretlerle sefer yapan Büyükşehir Belediyesi, 8 yıl sonra fiyat artırımına gitmek zorunda kaldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) gerçekleştirdiği toplantıda alınan karar uyarınca Bostanlı ile Üçkuyular İskelesi arasında sefer yapan arabalı vapurlarda “indirimli saat” uygulaması ise devam edecek.
Yeni düzenlemeye göre, 250 CC ve altındaki motosikletler için ücretsiz geçiş sistemi devam edecek. Sadece motosiklet sürücüsü için bir Kentkartlı geçiş uygulanacak. 250 CC ve üstündeki motosikletlerin geçiş ücreti 4 TL’den, 5 TL’ye, otomobillerin geçiş ücreti 7.5 TL’den 9 TL’ye, minibüs-kamyonetlerin geçiş ücreti 15 TL’den 18 TL’ye, midibüslerin geçiş ücreti 22.50 TL’den 27 TL’ye, otobüs- kamyon ücretleri 30 TL’den 36 TL’ye, TIR geçiş ücretleri ise 60 TL’den 72 TL’ye çıkarıldı. Kango, Cady, F.Connect, Doblo, Berlingo tipli tüm araçların ruhsatlarında "Ticari" ibaresi bulunsa bile 9 TL otomobil ücreti uygulanacak. Eğitim- öğretim döneminde, içinde öğrenci olan midibüs tarzındaki öğrenci servislerinden ise 27 TL yerine, minibüs ücreti olan 18 TL alınacak.
Arabalı vapurlardaki "indirimli tarife" uygulaması yeni dönemde de devam edecek. Buna göre, mesai günlerinde 10.15 - 15.45 ile 21.30 - 23.10 saatleri arasında; motosiklet için 5 TL, otomobil için 6 TL, minibüs- kamyonet için 12 TL, midibüs için 18 TL, otobüs- kamyon için 25 TL, TIR için de 50 TL alınacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber