Geri Dön
İzmirMutsuz Beyin Öğrenemez

Mutsuz Beyin Öğrenemez

Mutsuz Beyin Öğrenemez

İzmir İl Milli Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Mesleki Gelişim Akademisinde Prof. Dr. Uğur Batı eğitimcilerle bir araya geldi. Batı, “Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için beynin mutlu ve umutlu olması lazım” dedi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe katılan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Yaklaşık olarak bir yıldır eğitim alanında farklı çalışmalar yapıyoruz. Uzman kişilerle bir araya gelen öğretmenlerimiz öğrendiklerini sınıf ve okul ortamında ve kendi kişisel yaşamlarında kullanıyorlar. Öğrenmek gelişmek için çaba gösteren öğretmenlerimize ve yoğun tempoları arasında İzmir’e gelerek öğretmenlerimizle buluşan değerli misafirlerimize teşekkür ederim dedi.
Daha sonra Prof. Dr. Uğur Batı, “Öğrenmeyi Hatırlamak” konulu seminerde beynin öğrenmeyi nasıl gerçekleştirdiğini anlattı. Batı; “Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için beynin mutlu ve umutlu olması lazım” diyerek, umudunda ancak kültürümüze ve değerlerimize derinlikli bir bakış açısıyla yakalanacağının altını çizdi. Öğrencilerin öğrenmesi için ihtiyaç hissetmesi gerektiğini de söyleyen Batı, öğrenci ile duygusal bağ kurulmadan başarı sağlanamayacağını söyledi. ”Önemli olan ayakkabı yapacak çırağı yetiştirmek değil, imalatta kullanılacak teknolojiyi ortaya çıkaran beyinleri yetiştirmektir” diyen Batı, öğrenci yetiştirilmesinde değerlere ve kültürel geçmişe sahip çıkılarak ve öğrenci ile duygu bağı kurularak eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. Milyarlarca yıldır var olan dünyada bugüne kadar belirlenmiş 8 milyon türün en üst basamağında ki insanoğlunun oldukça karmaşık bir beyne sahip olmasına beynimizin öğrenmeye programlı olarak yaratılmış olduğunu anlattı.

İnsanı mahveden yine insandır.
Prof. Dr. Uğur Batı şöyle devam etti: “İnsan insan olduğunu anlamadan insan olmuştur. Beyni anlamak için insanı anlamak lazım. Dünya merhamet yasası üzerinde dönüyor. Tüm teknolojik ilerlemelere rağmen üzerinde ortaklaşa buluştuğumuz tek nokta insan beyninin aynısını yapamayacak olmamızdır. İnsanların tümünün genotipi yüzde 99 birbirine benzer bizi farklı kılan geriye kalan yüzde 1’dir. İnsan imal yeteneği ile kendi biyolojisini bile mahvetmiştir. Şekeri üreten insanoğlu kendine zarar veriyor.
Eğitimcilere yönelik tavsiyelerde de bulunan Batı, “Bizi kurtaracak eğitim sistemini ithal etmek yerine kendi sistemimizi kendimiz oluşturmalıyız” dedi. Öğretmenlere öğrencilerin öğretmenleri idolleştirirse kalıcı öğrenmenin gerçekleşeceğini söyleyen Batı, öğretmenin itibarının artırılması gerektiğini de söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber