İzmir TÜRK SANAYİCİSİ DÜNYA İLE YARIŞIYOR

TÜRK SANAYİCİSİ DÜNYA İLE YARIŞIYOR

04.11.2014 - 12:24 | Son Güncellenme:

.

TÜRK SANAYİCİSİ DÜNYA İLE YARIŞIYOR

Geçen sene sanayi tesislerinin üretimlerini yüzde 80 oranında hızlandırarak üretim maliyetlerini düşüren 36 Eksen Özel Frezleme ve Tornalama Tezgahı üreten Dirinler, bu yıl Türkiye’de olmayanı başardı. 2.5 yıl süren AR-GE çalışması sonucu “yüksek torklu, 4 değişebilir kafalı ve 5 eksenli, taşınabilir portal freze” sektörün hizmetine sunuldu.
Dirinler Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dirin, Türkiye’de başkasının yapmadığını yapmaya odaklandıklarını belirterek "Bu makinayı yapmaya cesaret edecek bir başka firma bulamazsınız. Zor bir teknoloji ve zor bir makine. Bu makinayı kullanan hem maliyet hem zamandan tasarruf edecek. Çok ağır tonajlı makinaların yüzeylerin işlenmesi için kullanılacak. Hassas işleme özelliğine sahip ve yüksek torku nedeniyle sert demire kolay işleme veriyor” dedi.
DÜNYA KISKANACAK
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Dirinler Makina’da yeni nesil taşınabilir ve yüksek torklu portal frezenin tanıtımı, sektörün önde gelen isimlerini ağırladı. Drinns markasıyla müşterilerine özel çözümler sunduklarını belirten Dirinler Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dirin, 1952 yılından beri imalat sanayisinde yer aldıklarına dikkat çekerek “Gelişen teknolojiyi takip etmedik, teknolojinin önünde yer aldık, takip edilen olduk. 1960’larda Türkiye toplu iğne yapamayan bir ülkeydi. Kalkınma hamlesi içindeydi. ‘Türkiye toplu iğne yapıyor’ diye haberler çıktığında olaylar oluyordu. Öyle günlerde inancımızı kaybetmedik ve bugün dünyanın dahi kıskanacağı 160 ton ağırlığında ‘Dirinler’ harikası bir makina yaptık” dedi.
SANAYİNİN YILDIZI OLACAK
Tanıtımını yaptıkları yüksek torklu, 4 değişebilir kafalı ve 5 eksenli, taşınabilir portal frezenin, 2.5 yıl süren bir AR-GE çalışması sonucu hayata geçirildiğini söyleyen Mustafa Dirin, “Yüksek torklu, 4 değişebilir kafalı ve 5 eksenli, taşınabilir portal freze. Bu makine, yüksek torku ve taşınabilir olması nedeniyle Türkiye’de ilk. Hassas işleme özelliğine sahip, sert demire kolayca işleme veriyor. Gemi inşa, otomotiv, havacılık sanayine çok büyük yenilik getirecek” diye konuştu.
“İLKLERİ BAŞARIYORUZ”
Gelişmiş sanayi ülkeleri Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya dahil 55’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç etmenin gururunu yaşadıklarını aktaran Dirin, ilkleri başarmanın kendileri için artık bir gelenek olduğunu söyledi. Dirin, ilkleri başardıklarını ve ilkleri hayata geçirdiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Öyle ki bu ilkler tüm dünyanın da tercihi oluyor. Bu konuda hiç de tevazu göstermeyeceğim. Çünkü bu gururu sizin de yaşamanızı istiyoruz. Biz yapılmayanları yapmaya hevesliyiz. Türkiye’de başkasının yapmadığını, yapmaya odaklandık. Bu makinayı yapmaya kolay kolay cesaret edecek bir başka firma bulamazsınız. Zor bir teknoloji ve zor bir makine. Bu makinayı kullanan hem maliyet hem zamandan tasarruf edecek.”
BAŞARININ SIRRI
Dirinler’in başarının ardında “demir talaşı kokusuna sinen alın teriyle çalışmanın” yattığına dikkat çeken Mustafa Dirin, sözlerine şöyle devam etti:
“Biz, hepimiz tüm Dirinler ailesi, tüm çalışanlar tutkuyla bağlandık işimize, sevgiyle bağlandık birbirimize, aklımızı önümüze koyduk ve yapılmayanı yaptık. Ama sakın burada duracağımızı düşünmeyin, çünkü durmayacağız. Bizim çok daha büyük heyecanlarımız var, daha büyük teknolojik makinalar yapacağız. Biz her zaman yaptığımız işin en iyisi olacağız. Bugün yalnızca Dirinler’in lansmanına tanıklık etmiyorsunuz, bugün ayrıca büyüyen, gelişen Türkiye’ye de tanıklık ediyorsunuz. Bu makina, sadece Dirinler’in değil, ülkenin eseridir. Kendini yetiştiren, bilime adayan, çalışmaya adayan Türk insanının eseridir.”
RAKİBE İNAT KALİTE FARKI
Dirinler Sanayi Makine Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, Drinns markasıyla müşterilerine özel çözüm sunduklarını söyledi. CNC kontrollü tezgahların yanında, özel tasarım ve yüksek teknolojiye sahip makinelerin üretimini de gerçekleştirdiklerini belirten Nihan Dirin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörde rekabet Çin ya da Tayvan’la sınırlı. Ancak Dirinler’in Avrupa kalitesinde üretimi nedeniyle Dünya ile rekabet ediyoruz. Biz ithalata değil ihracata dayalı bir üretim olsun istiyoruz. Dirinler’in Türkiye’ye böyle bir katkısı olsun istiyoruz. Türkiye’de böyle bir makine yok. Dünya’da da sayılı üretiliyor. Rakibimiz dünya. Bu makinanın en önemli özelliği vinçle götürebilmeniz. Dört kafalı olması çok önemli ve hepsi özel dizayn edilmiş kafalar. Tamamen Dirimler bünyesinde, Türk mühendisliğinin ürünüdür.”
DİRİNLER’İN İLKLERİNDEN BAZILARI
1955: Kendi ihtiyacını karşılamak üzere üretilen ilk üniversal torna tezgahı
1962-1964-1965: Marangoz makineleri imalatı.
1966: İlk Planya tezgahı imalatı.
1967: İlk döküm gövdeli mekanik kavramalı eksantrik pres imalatı.
1973: İlk çelik gövdeli eksantrik pres imalatı.
1974: Dirinler Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin kurulması.
1978: İlk çelik gövdeli pnömatik kavramanlı eksantrik pres imalatı.
1991: Atatürk Organize Sanayi Bölgesine geçiş
1993: Hidrolik pres imalatı
2001: MAKSAŞ LUPAMAT’ın Dirinler Grup’a katılması.
2003: Masa tipi ve PLC kontrollü matkap tezgahlarının imalatı.
2004: Siemens veya Fanuc kontrollü CNC torna imalatı.
2006: Türkiye’nin ilk yerli üretimi olan çift kolonlu CNC Freze tezgahı imalatı.
2008: Modifiye Kemik Eklemli Pres üretimi.
2009: 4+1 eksenli çift kolonlu CNC Portal Freze üretimi Türkiye’den teknoloji ülkesi İsviçre’ye ihraç edilen ilk CNC Freze.
2010: Yüksek Hızlı Hassas Pres Dengeleme Mekanizması.
2011: Türk malı ilk Pet kompresör.
2012: 3+3 Eksen Çift Kafalı CNC Yatay Freze Tezgahı O.A.İ.B Makine Aksamları Teknolojileri Sanayici Kategorisi 2’ncilik Ödülü
2012: 5 Eksen CNC Gantry Freze üretimi
2013: 36 Eksen Özel Frezleme ve Tornalama Tezgahı.

Yazarlar