Geri Dön
KarabükMarzinc'e Bakanlıktan 2 Milyon Tl Ceza

Marzinc'e Bakanlıktan 2 Milyon Tl Ceza

Karabük’te OSB alanı içerisinde faaliyet gösteren ve baca tozundaki çinko metalini tekrar kazanmak için kurulan fabrikaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 milyon 150 bin TL ceza kesilerek, 6 ay süre tanındığı bildirildi.
Karabük Valiliği’nden yapılan açıklamada, Marmara Geri Kazanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Marzinc) Tesisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Karabük Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca yapılan denetimde, cürufun depolandığı atık alanından alınan numunelerin TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde yapılan analizlerin sonucunda tehlikeli atık olduğu tespit edildiği kaydedildi.
Bu kapsamda tesise 2 milyon 150 bin TL para cezası uygulanıldığı ifade edilen açıklamada, “Ayrıca atıkların bertarafının sağlanması için tesise 6 ay süre verilmiştir. Süre sonunda uygunsuzluğun giderilmemesi, bir başka deyişle atık alanında depolanan atığın mevzuat hükümleri doğrultusunda uygun olarak kaldırılmaması halinde işletmenin faaliyeti durdurulacaktır. Bahse konu cürufların tehlikeli atık taşıma lisanslı araçlarla taşınması, uygun yerlere nakliyesi hususları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından takip edilecek olup, cüruflar taşınana kadar açık alanda bulunan cürufların üstünün branda ile kapalı tutulması sağlanacaktır. Tesis bacasında kurulu bulunan sürekli emisyon ölçüm sisteminin uygun çalışıp çalışmadığını tespit etmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ölçüm yapılarak karşılaştırma yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarının Bakanlığın online izleme sistemine şeffaf bir şekilde doğru iletildiği tespit edilmiştir. Baca gazı ölçümünde karbonmonoksit, azotoksit, toplam organik karbon, partikül madde (toz) ölçümleri yapılmış olup, ölçülen parametrelerin sınır değerlerin altında kaldığı tespit edilmiştir. Tesisin baca gazları ile ilgili ölçülen parametrelerinin yansıtılacağı dış mekan LED ekran, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının yanına kurdurularak, halkımızın 24 saat baca gazı emisyonunun sonuçlarını izlemesi sağlanacaktır” diye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber