Merkez Kars’ta 12 yıl önce kapatılan tiyatro topluluğu yeniden sahne aldı

Kars’ta 12 yıl önce kapatılan tiyatro topluluğu yeniden sahne aldı

17.12.2023 - 14:25 | Son Güncellenme:

Kars’ta 12 yıl önce kapatılan tiyatro topluluğu yeniden sahne aldı

Kars’ta 12 yıl önce kapatılan tiyatro topluluğu yeniden sahne aldı

Volkan KARABAĞ/KARS, (DHA) KARS'ta 12 yıl önce kapatılan tiyatro topluluğu yeniden kuruldu. Kars Belediyesi ve Kafkas Üniversitesi tarafından ortaklaşa imzalanan protokolle yeniden kurulan 40 kişilik tiyatro topluluğu ‘Oz Büyücüsü’ isimli çocuk oyunu ile seyirci karşısına çıktı. 
    Kars'ta dönemin belediye yönetimi tarafından 12 yıl önce kapatılan tiyatro topluluğunun yeniden kurulması için 2 ay önce Kars Belediyesi ile Kafkas Üniversitesi arasında protokol imzalandı. Vali ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat ile Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Kapu'nun imzaladığı protokolle çalışmalar başlatıldı. 40 kişilik tiyatro topluluğunda yeralmak isteyen 16 yaşından büyük kadın ve erkekler sözlü mülakata ve yetenek sınavına girdi. Oluşturulan ekip ilk oyunlarını oymamak için çalışmalarına başladı.
    Kentin kültürel ve sanatsal kimliğine değer katmak, başta çocuk ve gençler olmak üzere vatandaşları kültürel ve sanatsal etkinliklere yönlendirmek amacıyla kurulan Kars Belediyesi Tiyatro Topluğu ilk oyunu olan “Oz Büyücüsü" isimli çocuk oyunu ile izleyicilerin karşısına çıktı. Tiyatro gösterimini çocuklarla izleyen Vali Polat, gösterimin ardından emeği geçenlere teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.
    Vali Polat, yaptığı açıklamada, “Kars Belediyesi olarak kendi insanımızla, kendi insanımıza tiyatro oyunu oynamak istiyoruz. Dışarıdan tiyatro grupları da getirebilirdik ama burada gördüğünüz herkes Kars’ta yaşayan kendi insanımız, sizlere tiyatro oyunu oynadılar. Gönüllerinden oynadılar, nasıl emek harcadıklarına birebir şahidim. Oyunumuz bu hafta devam edecek, tüm çocuklarımıza oynamayı hedefliyoruz ve ilçelerdeki çocuklarımızla da buluşmayı istiyoruz" diye konuştu.
    ‘Oz Büyücüsü’ isimli tiyatro gösterisi aralık ayı boyunca ücretsiz şekilde çocuklarla bir araya gelecek. Yetişkinler için ise hazırlanan ‘Dolap Komedisi’ isimli oyun 2024 yılı Ocak ayı içerisinde tiyatro severler ile buluşacak. (DHA)

FOTOĞRAFLI