Merkez Kars’ta son 21 yılda 85 tesis inşa edildi

Kars’ta son 21 yılda 85 tesis inşa edildi

02.02.2024 - 10:18 | Son Güncellenme:

Kars’ta son 21 yılda 85 tesis inşa edildi

Kars’ta son 21 yılda 85 tesis inşa edildi

Volkan KARABAĞ/KARS, (DHA) Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Kars’a yapılan yatırımları açıkladı. Balta, "Kars’a 6 milyar 807 milyon TL değerinde 85 tesis inşa ettik" dedi.
    Ülke genelinde işletmeye alınan baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesinin geliştirildiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bizler maziden atiye uzanan, tarihini 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana 'Su Vatandır' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir" dedi.
    Kars’ta da son 21 yılda 85 tesisin hizmete girdiğini kaydeden Balta, “Kars İçmesuyu Arıtma Tesisinin günlük kapasitesi 22 bin metreküp olup; arıtma tesisinde arıtılan ham su tesis çıkışından çelik boru ile 180 metre mesafedeki şehir şebekesine verilmektedir. Serhat şehrimiz Kars’a yıllık 8,04 Hektometre küp memba kalitesinde su verilmektedir. Kars’ta refah düzeyinin artması için son 21 yılda aralarında 2 baraj, 2 gölet ve 14 his göletininde olduğu toplam 85 adet tesis ile 6 milyar 807 milyon TL yatırım yaptık" dedi
    Karslı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan Balta, “Kars’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 19 milyon metreküp depolaması ile 30 bin 790 da sulama alanı, 2.84 Hektometre küp yıl sulama, içme ve kullanma suyu sağlayacak Kars Kağızman barajı ve 2.37 milyon metreküp depolama hacmi ve 4.73 Hektometre küp yıl içme ve kullanma suyu sağlayacak. Kars Sarıkamış Yedi Kasım barajlarının yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 30 bin 790 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna; Kağızman ve Sarıkamış ilçelerini içme ve kullanma suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
    Kars’ta son 21 yılda hizmete giren 9 Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi ile yıllık 846,47 GWh enerji üretimi sağlandığını da ifade eden Balta şunları söyledi;
    “31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 154 bin hanenin enerji ihtiyacını Kars’ta kurulu HES’lerle karşılıyor ve Milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 1 milyar TL katkı sunuyoruz. Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 9 HES’le yıllık 421,571 GWh eneji üreterek ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz." (DHA)

FOTOĞRAF