Kars"Sarikamiş Kiş Turizmi Çaliştayi"

"Sarikamiş Kiş Turizmi Çaliştayi"

21.03.2017 - 11:12 | Son Güncellenme:

.

Sarikamiş Kiş Turizmi Çaliştayi

KARS (AA) - Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sarıkamış Turizm Fakültesi ile Sarıkamış Meslek Yüksekokulu tarafından Serhat Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen, kış turizmi çalıştayında önemli projeler masaya yatırıldı.

Haberin Devamı

KAÜ Turizm Fakültesi Dekan vekili ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr Mehmet Karabayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa yapılan kış turizmi çalıştayında Sarıkamış'ın turizm potansiyeli açısından mikro ve makro düzeyde sahip olduğu fırsatlar, sorunlar ve ivedi olarak alınması gereken önlemlerin ortaya çıkarılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Sarıkamış'a özgü turizm master planının revize edilerek yeniden hazırlanması ile kamu ve özel sektörden tüm paydaşların ortak bir plan dahilinde hareket etmesi gerektiğini belirten Karabayır, "Paydaşlar arasındaki koordinasyonun sağlanabilmesi için Sarıkamış destinasyon yönetiminin yeniden gözden geçirilmesi ve işlerlik kazandırılması, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım stratejilerinde yerel ortaklarıyla daha iyi iletişim kurarak yerelin ihtiyaçları ve hedef kitlenin de dikkate alınmasıyla tanıtım faaliyetlerine, sosyal medya ve diğer iletişim kanallarında daha fazla yer verilmesi konuları tespit edildi." diye konuştu.

Haberin Devamı

Karabayır, turizmin 12 aya yayılması ve alternatif turizm faaliyetlerinin değerlendirildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Turizmin on iki aya yayılabilmesi için spor turizmi, sağlıklı yaşam turizmi, ekoturizm, biyoçeşitlilik, yayla turizmi, inanç turizmi, tarih ve kültür turizmi gibi ürün çeşitlendirmelerinin yapılması, Sarıkamış kent merkezinin turistik bir kente yakışır şekilde yeniden tasarlanarak alternatif eğlence merkezleri, hediyelik eşya dükkanları ve alışveriş merkezlerinin kurulması, geliştirilmesi ile kent merkezi ve turizm alanı arasındaki bağların güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu yapılan tespitler kayıt altına alınmıştır. Önümüzdeki günlerde çalıştayda aldığımız bütün ortak kararlar kamuoyuna anlatılacak. Ardından üniversite, kamu kurumları, yerel yönetimler ile STK ve turizm işletmecileriyle birlikte zaman kaybetmeden çalışmalara başlayacağız."