Geri Dön
KayseriTurkovac hatırlatma dozu, Şehir Hastanesindeki gönüllülere uygulandı

Turkovac hatırlatma dozu, Şehir Hastanesindeki gönüllülere uygulandı

Turkovac hatırlatma dozu, Şehir Hastanesindeki gönüllülere uygulandı

Turkovac hatırlatma dozu, Şehir Hastanesindeki gönüllülere uygulandı

Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA) - ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB desteğiyle Faz-3 çalışmalarına devam edilen Turkovac, hatırlatma dozu olarak 2 doz Sinovac aşısı Kayseri Şehir Hastanesinde gönüllülere uygulanmaya başladı. 
ERÜ Tıp Fakültesi Aşı Uygulama Merkezi'nde, üniversite tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB desteğiyle Faz-3 çalışmalarına devam edilen Turkovac, hatırlatma dozu olarak 2 doz Sinovac aşısı olan kişilere uygulanmaya başladı. Daha önce 2 doz Sinovac aşısı olan Türkçe Öğretmeni Abdullah Özkan, hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı oldu.  Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, "Kayseri Şehir Hastanesi olarak Ağustos ayından itibaren Turkovac aşısını Faz 3 çalışması kapsamında hiç aşı olmamış gönüllülerimize iki doz Turkovac aşısı yapmıştık. Bugün itibari ile de inaktif yani 2 doz sinovac aşısı yaptırmış gönüllülerimize 3'ncü doz Turkovac aşısı yapmaya başladık Faz 3 çalışması kapsamında hem iki doz Turkovac aşısı vurulanlar hem de 2 doz sinovac aşısı olduktan sonra Turkovac aşısı yaptıranlar klinik araştırma takibinden olacaklar. Aşısının etkilerini çok net şekilde görebiliyoruz. Aşılanan vatandaşlarımız hastalığa yakalansa bile ayakta hastalığı atlatıyor. Aşı olmamış kişiler ise hastalığı yoğun bakım ünitelerinde atlatıyor. Vatandaşlarımız biran evvel aşılarını yaptırsınlar. Sağlık Bakanlığı 3'ncü doz aşı yapılması gerektiğini açıklayarak aşı takvimine ekledi. Bu kişiler istiyorlarsa Sinovac, Biontech ya da Turkovac aşısı olabiliyorlar" dedi.
Niğde'nin Bor ilçesinden gelerek gönüllü olarak 3'ncü doz aşısını Turkovac yaptıran Türkçe öğretmeni Abdullah Özkan ise, "İki doz sinovac aşısı olmuştum. Yerli ve Milli olduğu için bakanımın çağrısına uyarak Turkovac aşısı için gönüllü oldum. Hiç şüphe etmedim. Sadece milletimize değil, insanlığa yapılmış biz hizmet. Uzun zamandır Turkovac aşısını bekliyordum. Gönüllü olarak Niğde'den geldim ve aşımızı oldum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber