Geri Dön
KilisKilis'te, girişimci kadınlar, zeytinyağı ve sabun üretimi yapıyor

Kilis'te, girişimci kadınlar, zeytinyağı ve sabun üretimi yapıyor

Kilis'te, girişimci kadınlar, zeytinyağı ve sabun üretimi yapıyor

Kilis'te, girişimci kadınlar, zeytinyağı ve sabun üretimi yapıyor

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)-KİLİS'te, İpekyolu Kalkınma Ajansının 3,5 milyon liralık desteğiyle kooperatif kuran kadınlar ev ekonomilerine katkıda bulunurken, zeytinyağı, salamuralık zeytin ve sabun üretiyor.
İpekyolu Kalkınma Ajansının desteği ile Kocabeyli, Karaçavuş, Süngütepe ve Saatli köylerinde yaşayan kadınlar, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında bir araya geldi. 3,5 milyon liralık destekle kurulan kooperatife Kilis'te yaşayan Suriyeli bazı kadınlar da üye oldu.İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Kilis'te zeytincilik özelinde 12 projeyi desteklediklerini belirterek şunları söyledi:

"Burada Organik Zeytinyağı Üreticileri Birliğinin kurulumunda yer aldık. Akabinde zeytinyağı üretim tesisimizi kurduk ve ilave bir yatırımla da salamuralık zeytin üretim tesisini kurduk. Kilis'te faaliyet gösteren diğer Kobilerimize zeytin özelinde destekler verdik. Kilis zeytinyağı, zeytini tüm dünyada ve Türkiye'de bilinir hale geldi. Kilisli üreticilerimiz iç piyasaya verdikleri ürünlerini, şimdi dış piyasaya Amerika, Kanada, Almanya, Katar, Umman, ve Japonya gibi farklı hedef pazarlara ihraç etmeye başladı. Bundan sonraki süreçte özellikle Kilis zeytinyağının erken hasat, soğuk sıkım üretimini teşvik edip ilaç ve sağlık ürünü gibi eczanelerde insanlara şifa veren bir ürün haline getirmek istiyoruz."
Kadınları kooperatif çatısı altında birleştirdiklerini belirten, Kooperatif Başkanı Hamide Polat ise, "4 köyün kadınları olarak kooperatif çatısı altında birleştik ve 49 üyemiz var. Köyün erkekleri, 'Yapamazsınız, başaramazsınız' dediler. Buna rağmen biz kooperatifi kurduk. Kooperatif bizim hayatımızda çok şeyi değiştirdi. Kadının kendisine güvenini ve neler yapabildiğini, nasıl ayakları üstünde durabildiğini gösterdi. Erkeklerin bize bakış açısı değişti. Suriye'deki savaştan kaçan kadınları kooperatifimize üye yaptık. Kadınlar hiçbir şekilde geri adım atmasınlar, kendilerini hiçbir baskı altında hissetmesinler, birlik olsunlar. Birlikten güç doğar. Bir araya gelerek boş zaman geçireceklerine güzel şeyler üretmeye çalışsınlar" dedi.
8 yıl önce Humus'tan k Türkiye'ye yerleşen Zehra Nehlevi, kooperatifin verdiği işlerde çalıştıklarını söyledi.
FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber