Geri Dön
İzmitArazi için kardeşini öldüren ağabey için 32 yıl 9 ay hapis istendi

Arazi için kardeşini öldüren ağabey için 32 yıl 9 ay hapis istendi

Arazi için kardeşini öldüren ağabey için 32 yıl 9 ay hapis istendi

Arazi için kardeşini öldüren ağabey için 32 yıl 9 ay hapis istendi

Dinçer AKBİR/İZMİT(Kocaeli),(DHA)- KOCAELİ’nin Başiskele ilçesinde arazi kavgası nedeniyle kardeşi Mehmet Civelek'i (51) av tüfeğiyle vurarak öldürmesi nedeniyle yargılanan Mustafa Civelek (67) hakkında mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, 32 yıl 9 ay hapis cezası verilmesini talep etti.  

Olay 19 Ağustos 2020 günü, Başiskele Servetiye Karşı Mahallesi’nde meydana geldi. Olaydan bir gün önce Mustafa Civelek, arazi anlaşmazlığı nedeniyle tartıştığı kardeşi Mehmet Civelek'in oğlu Ercan Civelek'i silahla tehdit etti. Ertesi gün Mehmet Civelek traktörüyle, ağabeyi Mustafa Civelek’in evine geldi. Evin önünde bir süre konuşan kardeşler arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Mustafa Civelek av tüfeği ile kardeşine 2 el ateş etti. Yaralanan Mehmet Civelek kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Mustafa Civelek ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Olayla ilgili davanın görülmesine bugün Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Civelek, ölen Mehmet Civelek'in ailesi ve avukatlar katıldı. Olayın görgü şahidi olan tanık M.K. ifadesinde, "O gün sanığın yanında çalışıyordum. İlk başta maktul ve sanık konuşuyorlardı. Bir süre sonra ağza alınmayacak küfürler karşılıklı olarak edilmeye başlandı. Arkasından da silah sesi duydum. Bulunduğum noktadan tartışmanın konusunu anlayamadım." dedi. 

Davada cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Cumhuriyet savcısı, Mustafa Civelek'in kardeşini kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılması gerektiğini belirtti. Tanık M.K.'nın beyanından iki kardeş arasında küfürlerin edildiğine de değinen cumhuriyet savcısı, ilk küfürü kimin ettiğinin belirlenememesi sebebiyle, 'Şüpheden sanık yararlanır' ilkesi gereği haksız tahrik indirimi uygulanması gerektiğine kanaat getirerek, ağırlaştırılmış müebbet yerine 24 yıl hapis cezası verilmesini talep etti. Savcı ayrıca, Mustafa Civelek'in yeğeni Ercan Civelek'e karşı da silahla tehdit suçunu işlediğini belirterek, bu suçtan dolayı da 8 yıl 9 ay ceza verilmesi gerektiğini belirtti. 

Mustafa Civelek hakkında toplam 32 yıl 9 ay hapis cezasının istendiği mütalaanın okunmasının ardından, taraf avukatları savunma hazırlayabilmek için süre istedi. Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 
FOTOĞRAFLI 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber